انبه

  • نمایش : ۴۵۰ دفعه
انبه Mango

انبه عموما به عنوان پادشاه میوه ها شناخته می شود و به دسته Mangifera تعلق دارد . آب انبه و پالپ های بسیار خوش طعم آن ، انبه را به یکی از میوه های بسیار پر طرفدار برای استفاده در فصل تابستان مطرح نموده است .

انبه میوه بومی متعلق به شبه قاره هند است . این میوه در بسیاری از مناطق گرمسیری کشت می گردد و به طور گسترده در سراسر جهان توزیع گردیده است . 


آب انبه ، رایحه آن ، طعم میوه و رنگ آن ، این میوه را به عنوان یکی از پر کاربردترین میوه ها برای ساخت انواع غذاها مشهور ساخته است . هنگامی که این میوه رسیده می شود منبعی بسیار غنی از ویتامین آ می باشد . 

برگ‌های درخت انبه مورد استفاده‌ های زینتی قرار می‌گیرد . ارتفاع درخت انبه گاها تا چهل متر می رسد . عمر این درخت بسیار طولانی است و دیده شده حتی در سن سیصد سالگی هنوز میوه می دهد . 

رنگ برگ‌های درخت انبه در ابتدا و پس از جوانه زدن نارنجی مایل به صورتی است که با گذشت زمان به رنگ قرمز تیره و سپس سبز تیره در می‌آید . شکوفه‌ های انبه کوچک و سفید رنگ هستند و به صورت خوشه‌ های ده تا چهل سانتی‌ متری وجود دارند . هر شکوفه پنج گلبرگ ، پنج کاسبرگ و پنج پرچم دارد و رایحه‌ ای همچون موگه بهاری دارد . 

میوه انبه بین سه تا شش ماه طول می کشد تا رسیده شود . وزن این میوه می تواند بین پانصد گرم تا دو و نیم کیلو گرم باشد . 

بیشترین سطح زیر کشت انبه در ایران به استان هرمزگان اختصاص دارد . قدمت کشت درخت انبه در استان هرمزگان به بیش از سیصد سال می‌رسد .

انبه در انواع سالادها ، نوشیدنی ها ، آب میوه ها ، شربت ها و بستنی ها استفاده می‌شود . از انبه برای درست کردن مربا ، انواع شیرینی ، تارت ، کیک و پوره میوه نیز استفاده می‌شود . 

انبه میوه‌ای سرشار از فیبر ، ویتامین ث ، ویتامین آ و آنتی‌ اکسیدان است . این میوه موجب تقویت دستگاه گوارش و کلیه نیز می‌شود . 

درخت انبه از هزاران سال پیش در شبه‌ جزیره هند پرورش داده می‌شده و بین قرن پنجم و چهارم پیش از میلاد به آسیای شرقی رسیده است . از سده دهم میلادی ، انبه توسط اعراب به شرق آفریقا و سپس به برزیل ، کارائیب و مکزیک برده شده است . امروزه یک‌ دوم کل محصولات انبه به کشور هند تعلق دارد . علاوه بر این کشور ، انبه در آمریکای شمالی ، آمریکای مرکزی ، آمریکای جنوبی ، کارائیب ، جنوب و مرکز آفریقا ، استرالیا ، چین ، پاکستان و آسیای جنوب‌ شرقی پرورش داده می‌شود .

این گیاه به آسانی پرورش داده می‌شود . با وجود این که هند بزرگ‌ ترین تولید کننده انبه در جهان است ، کمتر از یک‌ درصد از صادرات جهانی را به خود اختصاص می‌دهد .

از نت انبه معمولا در ترکیبات گل دار و میوه ای استفاده می گردد .