انجیر

  • نمایش : ۵۵۸ دفعه
انجیر Fig

درخت انجیر و میوه انجیر دارای پیشینه جالبی است . نام علمی درخت انجیر Ficus می باشد . این درخت جزو خانواده Moracee است که دارای گونه های مختلفی می باشد .

خواستگاه اصلی درخت انجیر در گذشته اروپا ، آسیا و نواحی مدیترانه می‌باشد و به همین جهت آن را جزو میوه‌ های مناطق نیمه گرم طبقه بندی می‌ کنند . درخت انجیر به ویژه نوع خود روی یا کوهستانی آن که به انجیر کوهی مشهور است ، بسیار قدیمی است . یکی از رویشگاه های انجیر خود روی یا کوهی جنوب خراسان است .در مصر از دو هزار و هشتصد سال قبل از میلاد مسیح ، کاشت درخت انجیر مرسوم بوده‌ است . از یک نوع انجیر که فیکوس سیکوروس می‌باشد در تورات یاد شده‌ است . یونانیان قدیم نیز نوع اصلاح شده این درخت را تحت نام انجیر آتیک Attic می‌ شناخته‌ اند و رومیان این درخت را با معتقدات مذهبی خود مخلوط کرده و آن را نشانه سعادت و پیشرفت و ترقی روز افزون می‌ دانسته‌ اند . در قرآن کریم نیز ، به این میوه سوگند یاد شده و سوره تین به نام این میوه است . 


برگ درخت انجیر پنجه‌ای و دارای سه تا پنج پنجه می‌ باشد . قسمتی که به اسم میوه انجیر معروف است و مورد تغذیه انسان قرار می‌ گیرد ، در حقیقت میوه نیست بلکه زائده ای است که گل های انجیر به تعدادی زیادی در داخل آن قرار گرفته‌ اند و مواد قندی در این زایده جمع می‌ شود . گل های نر و گل های ماده درخت انجیر از یکدیگر جدا ولی روی یک پایه واقع شده‌ اند . به عبارت دیگر درخت انجیر گیاهی یک پایه است .

به همان اندازه که درخت انجیر به گرمای زیاد مقاوم است ، نسبت به سرما خصوصا در دوره جوانی حساس است و سرما یک عامل محدود کننده در کاشت این درخت می‌ باشد . اثر گرما و رطوبت در میوه انجیر نسبت به نوع مصرف میوه متفاوت خواهد بود . انجیرهایی که برای کنسرو و یا در شیرینی‌ پزی مصرف می‌ شود ، در هوای مرطوب محصول مرغوب‌ تری می‌ دهد تا در هوای گرم و خشک و برعکس میوه درختان انجیری که در هوای خشک و نسبتا گرم کاشته شده‌اند برای تهیه انجیر خشک مرغوب‌ تر هستند تا آن هایی که در هوای مرطوب عمل آمده‌ اند . در نواحی مرطوب ، میوه درشت می‌شود و دم آن طویل می‌ گردد ولی مقدار شیرینی میوه کم می‌ شود . در هوای خشک و گرم دم میوه کوتاه شده گاهی به کلی از بین می‌رود اما اندازه میوه کوچک و مقدار شیرینی آن زیادتر است .


انجیر تازه منبع غنی بتاکاروتن و ویتامین ث است که در جلوگیری از ابتلا به سرطان کاربرد دارند . 


رایحه انجیر بسیار جذاب ، شگفت انگیز و خاص است ، اما جدا از کیفیت خود میوه انجیر ، شکل ظاهری کل درخت انجیر ، حالت موج دار آن ، پوست درخت و سمغ آن و ... ، همه این ها روی هم اجزا مهمی برای افسون گری و جذابیت این درخت است . 


هنگامی که با عبور از پائیز شاید حالتی غمناک و افسرده به شما روی آورد و شما را به یاد و حسرت روزهای گرم تابستان بیاندازد ، رایحه انجیر یاد آور سرسبزی روزهای تابستان است و به شما آرامشی برای گذر از زمستان را هدیه می کند .