سیب ستاره ای

  • نمایش : ۱٬۱۴۴ دفعه
سیب ستاره ای Star Apple

میوه های متعلق به خانوده Chrysophyllum Cainito  عموما با نام " سیب ستاره ای " شناخته می شوند ، اگرچه نام های متفاوت دیگری هم دارند . 

در کشور اسپانیا نام این میوه Caimito یا Estrella می باشد . در پرتغال به آن Cainito یا Ajara می گویند . در فرانسه نام آن Caimite یا Caimitier  می باشد . 

 

این گیاه ، یک گیاه استوایی است و آب و هوای مرطوب با دمای بالا در طول سال  را ترجیح می دهد .  این گیاه در جنوب شرفی آسیا و در مناطقی با فصل های خشک و زمین های پست می روید . 

 

اولین بار Ciezo De leon این گیاه در حال رشد را در پرو و در طول سفرهایش بین 1532 و 1550  به ثبت رساند .

 

در هائیتی میوه سیب ستاره ای ، میوه مورد علاقه شاه کریستوف بود و تعداد زیادی از این گیاه را در شهر Milot  پرورش می داده است . در فلوریدای جنوبی و هاوایی میوه سیب ستاره ای قبل از سال 1901 معرفی شده بود .

 

در ویتنام جنوبی و کامبوج ، این گیاه به خاطر میوه اش پرورش داده می شد . در مناطق غربی و گرم آفریقا و مناطق گرم هند ، برای مصارف آرایشی و بهداشتی و ارزش آرایشی آن مورد استفاده قرار می گرفت . 

 

نام عمومی آن بر پایه کلمات یونانی به معنی طلا و برگ می باشد و به برگ های گونه هایی اشاره دارد که با پرزهای طلایی در زیر برگ پوشیده شده اند . 

 

هنگامی که میوه سیب ستاره ای را از عرض آن برش می زنیم ، قسمت های برش خورده به شکل ستاره هستند و نام این میوه نیز از همین موضوع نشات می گیرد . 

 

میوه سیب ستاره ای ، میوه ای عجیب و غریب است که پوستی ضخیم و غیر خوراکی دارد و رنگ آن در طول رسیدن میوه از رنگ سبز به رنگ بنفش تغئیر می کند . 

 

درخت میوه سیب ستاره ای بین هشت تا سی متر ارتفاع دارد و ضخامت قطر تنه آن یک متر است و شاخه هایی متراکم دارد که در تاج درخت قرار گرفته اند . برگ های آن حالتی چرمی دارند و رنگ آن ها سبز پر رنگ است . روی برگ ها در هنگام رسیدن کاملا صاف است و زیر آن با پرزهای ابریشمی و خرمایی رنگ پوشیده شده است . هنگامی که این برگ ها نرسیده هستند ، این پرزها به رنگ نقره ای می باشند . 

 

گل های آن کوچک و ریز بوده و به صورت دسته ای و به رنگ های " سبز - زرد " ، " زرد " ،  "بنفش - سفید " می روید . گلبرگ های آن پنج گوش هستند و دارای پنج یا شش کاسبرگ می باشد .  

 

میوه سیب ستاره ای گرد و گلابی شکل است و رنگ آن می تواند " قرمز - بنفش " ، " بنفش تیره " و " بنفش کم رنگ "  باشد . 

 

میوه سیب ستاره ای بسیار خوش رنگ است و مزه ای ملایم و شیری دارد و رایحه آن واقعا در صنعت و عطر ادکلن کمیاب است که البته با توجه به علاقه عطرسازان به رایحه های میوه ای ، این انتظار می رود که استفاده از این رایحه در ترکیبات عطرها بیشتر گردد .