نکاتی جذاب درباره تولید وساخت عطر

  • نمایش : ۱٬۴۸۴ دفعه
عطر سازی که در حقیقت هنر ساخت عطر است ، تولد یافته در منطقه بین النهرین (به طور دقیق تر مصر ) است .

سابقه آن به دو هزار سال پیش برمی گردد . در طی آن روزها ، عطر ها عمدتا از ادویه ها ( مثل گشنیز ) ، مغز بادام ، ترنج ، گیاهان و برگ های مختلف ساخته می شدند .

خیلی جالب است که بدانید در همان روزهای اولیه ساخت عطر ، مصری ها از گل ها برای ساخت عطر استفاده نمی کردند و استفاده از گل ها برای ساخت عطریات و رایحه های خوش بو برای اولین بار توسط دانشمندان ایرانی ابتکار شد .

ایرانی ها در اولین نوبت از گل رز برای ساخت عطر استفاده کردند . این عصاره درجا بین استفاده کننده گان عطر و ادکلن سرو صدا بلند کرد ، علت آن هم گیرایی و ظرافت این رایحه طبیعی بود و این که تا آن زمان هیچ وقت از گل ها برای ساخت عطریات استفاده نشده بود .

به هر حال امروزه با تجاری شدن تولید عطر و گسترش تکنولوژی ، تکنیک های تولید عطر و ادکلن به طور قابل ملاحظه ای تغییر کرده است و ساخت و طراحی عطر به شغلی که نیاز به دانش و تجربه ای گسترده دارد تبدیل شده است .

اگر چه اکثر سازندگان عطر و ادکلن دوست ندارند راز های پشت طراحی عطرشان فاش شود اما می دانیم که در ساخت این مواد از منابع مختلفی استفاده می شود که شامل گیاهان ( گل ها ، میوه ها ، برگ ها ، دانه های گیاهی ، صمغ های گیاهی و ...) ، حیوانات ( مشک ، موم عسل و... ) و منابع مختلف طبیعی است .

امروزه همچنین علم پیدایش و اصلاح گیاهان توسط تولید کنندگان عطر مورد استفاده قرار می گیرد . خیلی غیر عادی نیست که بدانیم سازندگان و طراحان عطر از چه منابع مصنوعی برای ساخت عطرشان استفاده می کنند .

با توجه به اینکه تعداد خیلی کمی از سازندگان عطر هستند که از مواد مصنوعی برای ساخت محصولاتشان استفاده می کنند ، اما این شرکت ها بین دوست داران عطرها معروف شده اند .

اگر چه روش های مختلفی برای ساخت عطر ها وجود دارد و هر عطر سازی روش خاصی را برای ساخت ایده و سبک خودش انتخاب می کند ، اما قسمت عمده و پایه این فرایند ها کماکان مشابه است .

اولین قدم شامل فهمیدن دسته بندی و تفکیک عناصر مختلف موجود در روغن عطر است . این عناصر به طور اساسی به چهار دسته بر اساس نقشی که بازی می کنند تقسیم می شوند . آن ها شامل رایحه های اساسی ، تعدیل کننده ها ، آمیزنده ها و ثابت کننده ها هستند . خود عناصر اساسی را می توان به خوبی به سه دسته عناصر اصلی ، عناصر میانی و عناصر پایه ای عطر و ادکلن تقسیم کرد .

در قدم بعدی ، این روغن خاص با آب و اتیل الکل مخلوط می شود و حداقل تا دو هفته درون تانکر های ویژه نگهداری می شود و در موقع خروج از آن ها ، روسوبات آن به خوبی فیلتر می شوند .

البته باید اشاره کرد که امروزه بیشتر دستگاه ها و واحد های تولید عطر ، ترجیح می دهند به جای تولید محصولات مختلف ، از پایه به خاطر مزایای زیاد آن و صرفه اقتصادی عطرهایی با ترکیبات اولیه ثابتی استفاده کنند .

گاهی اوقات کارشناسان عطر و ادکلن از تکنیک مهندسی معکوس برای شناسایی مواد طبیعی عطر و ادکلن استفاده می کنند . البته به جز مواردی که ترکیبات بسیار پیچیده هستند . با این حال خیلی از روش های (GC/MS) بر پایه همین اصل استوار است . همین طور مصرف کنندگان و خریداران عطر و ادکلن ، به خوبی رقیبان شرکت های تجاری ، از این روش و تکنیک برای پی بردن به ساختار درونی این عطرها استفاده می کنند .

صنعت تولید عطر و ادکلن یکی از بزرگ ترین فعالیت هایی است که به نیروی کار متخصص و دستگاه های جدید تولید عطر نیاز دارد . یکی از مشخصات شگفت انگیز این صنعت ، نگهداری راز کار و کار سخت برای خلق یک رایحه است . در نتیجه هر شیشه حاوی عطر ، در برگیرنده ترکیب منحصر به فرد آن است . پس بار دیگر که شما یک عطر را روی خودتان اسپری می کنید ، به خاطر بیاورید کار سختی را که یک طراح برای آن انجام داده تا شما یک روز کامل خوش بو باشید .