• زمان : ۱۳۹۲/۱۲/۵،‏ ۱۵:۴۶
  • نمایش : ۳٬۱۰۶ دفعه
انبه هندی Papaya

کريستف کلمب انبه‌ هندي را ميوه‌ اي بهشتي ناميد . اما عبارت انبه يا Papaya در سرتاسر جهان به نام هاي ديگري نيز مشهور است :

کپايا ( Kapaya ) ، لاپايا ( Lapaya ) ، تاپايا( Tapaya ) ، پاپاياس ( Papayas ) در فيليپين ، دانگان ( Dangan ) در اندونزي ، گدان‌کستلا ( Gedan Castela ) يا موسي اسپانيايي ( Spanish Musa ) در بالي .

مردم مالزي و سنگاپور ، آن را بتيک ( Betic ) مي‌ خوانند . در حالي که در تايلند به نام‌ هاي مالاکا ( Malakaw ) ، لاکا ( Law Kaw ) يا تنگ‌ تون ( Teng Ton ) شهرت دارد . در مکزيک و پاناما اين ميوه الوکوتن ( Olocoton ) نام گرفته که در اصل از نيکاراگوئه گرفته شده است . در ونزويلا لاچوسا ( Lachosa ) ، در آرژانتين مامان ( Maman ) و در کوبا فروتابومبا ( Fruta bomba ) ناميده مي‌ شود . در ساير کشورهاي اسپانيايي زبان اسامي زير رواج دارد : ملزون زاپوت ( Melzon zapot ) ، پايايا ( Payaya ) يا پاپايو ( Papayo ) .


در کشورهاي پرتغالي زبان ( پرتغال ، برزيل ، آنگولا ، موزامبيک ، کيپ‌ ورد ، تيمورشرقي ) به مامااو يا مامورد ( Mamao or Mamoeiro ) شهرت دارد . در آفريقا ، استراليا و جامائيکا اين ميوه ناو ناو ( Naw-Naw ) ناميده مي‌ شود . فرانسويان نيز آن را پاپايا مي‌ نامند و گياه آن را پاپاير ( Papayer ) و گاهي فيگر دس لس( Figuier des lles ) مي‌ نامند .
شايد جالب باشد که بدانيد پاپايا جزو گياهاني است که به طور سنتي در چابهار ايران هم کشت مي شود .

منشا ميوه 
ميوه پاپايا از مناطق گرمسيري آمريکا گرفته شده است و احتمال مي‌ رود که منشا گياه پاپايا از زمين‌ هاي پست مناطق مرکزي شرق آمريکا تا پاناما باشد . برگ هاي پهن نخل مانند که معمولا بزرگ هستند ، به صورت فنري و خوشه‌ اي در قسمت فوقاني درخت وجود دارند . به طور کل ، پاپايا ها بر حسب تعداد آوند هاي اصلي برگ ، تعداد گوشه‌ هاي حاشيه‌ برگ ، شکل برگ ، انواع شکاف ها ، چربي سطح برگ و همچنين ساقه‌‌ برگ از يک ديگر تفکيک مي‌ شوند . شکل ميوه آن مانند هندوانه است ، بيضي شکل و تقريبا گرد . تا حدودي گلابي شکل و کشيده که وزنش به نه کيلو گرم مي‌ رسد . پوستش موم مانند ، نازک اما زبر است .

هنگامي که اين ميوه خام است شيرابه‌ سفيد غليظي دارد و پوسته‌ آن سبز و سخت است . با پخته تر شدن ميوه ، داخل گياه نرم‌ تر شده و پوست آن متمايل به نارنجي مي‌ شود ، از طرفي ديواره‌ گوشت آب دار آن ضخيم‌ تر و خوشبو تر مي‌ شود . در اين زمان کاملا زرد متمايل به نارنجي و داراي رگه‌ هاي قرمز رنگ است . اين ميوه آب دار و شيرين است و تا حدودي طعمي شبيه طعم طالبي دارد و برخي از ميوه‌ ها بوي مشک مي دهند . ميوه هاي رسيده حاوي تعداد بي شماري دانه هاي تخم مرغي شکل هستند که از طريق يک بافت غشايي سفيد و نرم به گوشت ميوه متصل شده‌ اند . اين دانه هاي چين‌ دار و تند هرکدام به وسيله‌ يک لايه‌ ژلاتيني و شفاف پوشيده شده‌اند . 


ماده خوشبو 
اين رايحه‌ خوش بو و مطبوع گياه پاپايا ،حسي فوق‌ العاده را القا مي‌ کند . رايحه‌ پاپايا يکي از عجيب‌ ترين عطرهايي است که مي‌ توان بوييد . پاپاياي درشت يکي از زيباترين هديه‌ هاي الهي است . عطرها و ادکلن‌ هاي زيادي را با رايحه‌ پاپايا مي‌توان يافت ، يکي از آن ها فلورا اورِنتال است . 

اين عطر درنت بالا پاپايا و ترنج ، به همراه گل پيوني و زردآلو ، در نت پايه و مرکزي وانيل و مشک سفيد را داراست . ميوه‌ پاپايا حاوي ويتامين A ، B و C است و ترکيب اصلي آن متشکل از آلکالوييد ( کارپاين و سود و کارپاين ) ، آنزيم پروتيولينک ( پاپاين و کويموپاپاين ) ، گلوکز و. . . . دانه‌ اين گياه حاوي مقدار زيادي پروتئين ، ليپيد و فيبر خام است .

موارد استفاده 
به طور سنتي ، آب برگ‌ های اين ميوه ، در درمان بيماري تب دانگو ( Dengue ) مصرف مي‌ شود . مطالعات اخير نشان مي‌ دهد که آب برگ هاي ميوه پاپايا مي‌ تواند پلاکت هاي خون را افزايش دهد و ممکن است براي درمان بيماري‌ هاي ديگر نيز به کار ‌رود . برگ هاي پاپايا حاوي مواد مغذي مهمي است مانند ويتامين‌ هاي A ، C و E که باعث افزايش ايمني بدن مي شود .

پاپايا داراي يک آنزيم پروتيوليتک مهمي است که در گياه سبز و نارس ميوه پاپايا يافت مي‌ شود و در صنعت نساجي براي زدودن صمغ از ابريشم و نرم کردن پشم به کار مي‌ رود . همچنين مصارف آرايشي نيز دارد مانند توليد شامپوها و صابون‌ها . ميوه و آب ميوه پاپايا به صورت خام استفاده مي‌ شود . بعضي افراد هنگام سرو ، آن را با شير مخلوط مي‌ کنند که به آن پاپايا ميلک شيک مي‌ گويند .