• زمان : ۱۳۹۲/۱۱/۲۶،‏ ۲۳:۲۹
  • نمایش : ۷۱۶ دفعه
بادام زمینی Peanut

بادام زمینی که نام های دیگر آن پسته شامی و یا بادام کوهی می باشد ، نام میوه‌ای با نام علمی Arachis Hypogaea می باشد .

اصالت این میوه به آمریکای جنوبی باز می گردد و از این مکان به سراسر دنیا راه پیده کرده است . آب و هوای گرم برای کشت این گیاه مناسب می باشد .

بادام زمینی گیاهی است یک ساله و دارای ساقه ای راست که ارتفاع آن در حدود سی سانتی متر می باشد . برگ های آن مرکب از دو زوج برگچه است . گل های آن دو نوع متفاوت به رنگ زرد می باشد که پس از تلقیح ، دم گل خم شده و به سطح خاک می رسد و سپس به تدریج در خاک فرو رفته و میوه در داخل خاک تشکیل می گردد .


بادام زمینی ، منبع بسیار خوب انرژی است . صد گرم بادام زمینی حاوی پنجاه گرم چربی و شانزده گرم کربوهیدرات است . بادام زمینی دارای پروتئین با کیفیت عالی می باشد . در بین آجیل ها ، بادام زمینی دارای بیشترین مقدار پروتئین است . بیشتر چربی های موجود در بادام زمینی ، از نوع غیر اشباع و خوب می باشند . 


بادام زمینی ، دارای مقدار قابل توجهی ویتامین می باشد . بادام زمینی دارای آنتی اکسیدان نیز می باشد ، پس سلول را از خرابی و نابودی محافظت می کند و سیستم ایمنی بدن را تقویت می کند .

کره بادام‌ زمینی جزو لذیذ ترین محصولات تهیه شده از بادام‌ زمینی است و حدود یک سوم بادام‌ زمینی کشت شده در سراسر دنیا ، صرف تهیه کره آن می‌ گردد . کره بادام زمینی ضد کلسترول است . این کره برای کسانی که مستعد ابتلا به بیماری‌ های قلبی هستند ، مفید می باشد ، چراکه چربی‌ های موجود در بادام‌ زمینی از نوع چربی‌ های خوب هستند . 

با توجه به موارد بیان شده ، بادام‌ زمینی جزو مواد غذایی آلرژی‌ زا یا حساسیت زاست . حساسیت به بادام‌ زمینی می‌تواند بسیار شدید باشد .