• زمان : ۱۳۹۲/۱۱/۲۶ ه‍.ش.،‏ ۲۰:۵۷
  • نمایش : ۵۸۲ دفعه
به Quince

درخت به یا Quince از مربوط به خانواده Rosaceae می باشد . این درخت بومی جنوب غربی آسیا ، ایران و ترکیه است . این میوه دارای گوشتی خشک و کرک دار است . به دارای طعمی ترش و گس می باشد . اگر به را بپزید ، طعم و رایحه ای بسیار مطبوع و خوش دارد .

 در حال حاضر میوه " به " به صورت جهانی در کشورهای فرانسه ، آرژانتین ، یونان و نیوزیلند نیز کشت می گردد . به سرشار از انواع ویتامین ها و املاح آهکی است . 

رگ ها و پوست به از كرک های نرم و سفيد يا خاكستري متمايل به قهوه ای پوشيده شده اند . برگ های آن تخم مرغی شکل يا گرد يا بيضی نوک دار با قاعده گرد است . گل های آن درشت و صورتي و مايل به رنگ سفید است . گلبرگ های این میوه تخم مرغی شکل است . گلبرگ و گل های آن خود بارور هستند . گل ها در انتهای شاخک های برگ دار ظاهر می گردند . ميوه به بر حسب نوع آن گرد ، تخم مرغی ، گلابي شكل و با رنگ زرد طلايی و در برخی از ارقام مايل به سبز و كرک دار است .


عمر درخت " به " می تواند به پنجاه سال برسد و در حدود چهار یا پنج سالگی می تواند میوه بدهد . گرده‌ افشانى درخت به ، همانند سيب و گلابی ، توسط زنبور عسل انجام مى‌ پذیرد . به دلیل اینکه ميوه " به " روى شاخه يک‌ ساله تشکيل مى‌ گردد ، نياز به هرس ساليانه براى توليد شاخه‌ هاى جوان و بارور دارد . درخت به در دنیا ، بيشتر به عنوان پايه ای براى گلابى کشت مى شود و تنها در ايران و آرژانتين است که ميوه آن در سطح گسترده توليد و مصرف مى‌ گردد . 

رایحه به ، بویی مشابه و بین سیب و گلابی دارد . عطر Chanel Chance Tendre یکی از عطرهای بسیار معروفی است که در نت های تشکیل دهنده خود به را دارا می باشد . 

    • ...
اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
مطالب مشابه