• زمان : ۱۳۹۲/۱۱/۲۱،‏ ۲۳:۰۴
  • نمایش : ۲٬۹۸۵ دفعه
بهار نارنج Bitter Orange

ميوه نارنج تلخ ( بهار نارنج ) یکی از مهم ترین مرکبات مورد استفاده در صنعت عطر مدرن است . بهار نارنج در مناطق گرم جهان يافت می شود اما با کيفيت ترين روغن ، از پوست نارنج گينه و اسپانيا گرفته می شود . رايحه Bitter Orange تازه ، تند ، گرم و تلخ است .

گل‌ های نارنج به نام بهار نارنج در ایران مشهور است که قسمت مهم مورد استفاده آن می‌ باشد . در اواسط بهار گل‌ های نارنج شکفته می‌ شوند و سریعا ریزان می‌ باشند . این گل ها جهت تهیه مربا و عرق بهار نارنج استفاده می‌ شوند . بهار نارنج و عرق آن آرام‌ بخش است و مصرف سنتی دارد .

این گیاه بومی مناطق استوایی آسیا از جمله هند و چین است و در مناطق گرم و نیمه گرم به خوبی رشد می‌ کند . در اسپانیا ، جنوب آمریکا ، کالیفرنیا ، ‌برزیل ، ایتالیا و همچنین در نقاطی از ایران از جمله استان‌ های گیلان ، مازندران و فارس رویش دارد و امروزه به طور وسیع در دیگر مناطق مثل مدیترانه کشت می‌ شود . 

تاریخچه این گل 

در قرن شانزدهم میلادی ، یک پرنسس ایتالیایی به نام " آنا ماری نرولی " متوجه اسانس حاصل از گل‌ های گیاه شد و از آن برای خوشبو کردن دستکش‌ هایش استفاده می‌کرد . امروزه اسانس گل‌ های بهار نارنج که به نام " نرولی اویل " در جهان مشهور است از اسانس‌ های گرانقیمت است . این اسانس از سال 1680 تاکنون توسط تقطیر استخراج می‌ گردیده است ، ولی امروزه آن را با استفاده از حلال‌ های آلی فرار به دست می‌ آورند که البته میزان اسانس حاصل بسیار اندک بوده ، از این رو غالبا مورد تقلب قرار‌ می‌ گیرد .

اسانس نرولی از شکوفه‌ های این درخت و واریته Dulcis درکشورهای ایتالیا ، مصر ، تونس ، مراکش ، آمریکا و فرانسه استخراج می‌ شود . انواع این گیاه دارویی در میان مردم چین همچنان علاقمندان زیادی دارد .


بهار نارنج عمدتا یکی از اسانس های مهم در صنعت عطر می باشد و برای خوشمزه کردن و معطر کردن به کار می رود . 

بهار نارنج که از خانواده مرکبات نارنجی است ، مانند دیگر اعضای این خانواده خوردنی نیست ، هرچند اغلب برای تولید برخی از خوراکی ها مانند نوشیدنی ها ، مربا و چای طعم دار از آن استفاده می شود . عصاره بهار نارنج همچنین به عنوان یک ماده بسیار غنی رژیمی شناخته می شود . همان طور که اشاره شد ، این ماده خاصیت آرامش بخش دارد ، ولی تحقیقات اخیر دانشمندان بر این اساس بوده که استفاده بیش از حد از این ماده در ارتباط با خطر ابتلا به سکته قلبی است و امکان وقوع آن را افزایش می دهد . امروزه گروه های مصرف کننده از استفاده دارویی از اقلام میوه ای پرهیز نموده اما کماکان با توجه به این که در ساخت عطر هیچگونه آسیب و ضرری وجود ندارد ، استفاده از این اقلام بدون هیچ مشکلی رواج دارد .

بهار نارنج یک میوه بسیار گران بها در صنعت عطر و ادکلن و برای طراحان است . عصاره شکوفه بهار نارنج به وسیله روش تقطیر به دست می آید . این عصاره گیری با روش تقطیر با دقت بسیار فراوان از شکوفه های تازه و با طراوت انجام می پذیرد . 

شکوفه بهار نارنج رایحه ای با طراوت و بی پروا دارد ولی در عین حال تند نیز است که باعث گردیده عنصری بسیار عالی برای ترکیبات گل دار و میوه ای در ساخت عطرها و محصولات پوستی باشد .

عصاره بهار نارنج مایعی به رنگ قهوه ای است که رایحه ای بسیار ظریف و با طراوت دارد که همانند عطر طبیعی تازه و تلخ پرتغال است . 
برگ های آن همانند شکوفه آن به وسیله روش تقطیر برای تولید روغنی که رایحه ای چوبی – سبز دارد استفاده می گردد . 
ماده دیگری که از آن استخراج می گردد و باعث گردیده این نت در دنیای عطر و ادکلن مطرح گردد ، روغن تلخی است که از آن به دست می آید . این روغن دارای رایحه ای ممتاز و متمایز از مرکبات است که باعث می شود عطر رایحه ای خوردنی و در عین حال با تلخی خاصی پبدا کند . این روغن از طریق فرآیند استخراج تراکم سرد از پوست نارنج به دست می آید . 

برای مثال از عطرهایی که این نت در آنها استفاده شده است می توان Lanvin Marry Me ، Chopard Happy Spirit ، Moschino Funny و Cartier Declarataion را نام برد .