• زمان : ۱۳۹۲/۱۱/۲۲،‏ ۱۲:۰۹
  • نمایش : ۸۸۲ دفعه
تمبر هندی Tamarind

تمبر هندی به عنوان درخت ميوه‌ گرمسيری که بيشتر از همه به خاطر ميوه‌ اش که تازه يا فرآوری شده مصرف می شود شناخته شده و به عنوان چاشنی يا ادويه يا به عنوان دانه يا ميوه در مصارفی غير از غذا استفاده می شود . مناطق جغرافيایی مختلفی از قبيل هند ، خاور دور يا آفريقا به عنوان مناطق اصلی رويش آن معرفی شده‌اند ، اما عموم ، بيشتر بر اين باورند که از آفريقا آمده است . تمبر هندی مدت هاست که بومی هند شرقی و جزاير اقيانوس آرام شده است .

در سال 1797 يکی از اولين درختان تمبر هندی در هاوایی کشت شد و خيلی زودتر از اين ها به نواحی گرمسير آمريکا ، برمودا ، باهاما و هند غربی معرفی شد . اين درخت به خاطر سايه و ميوه‌ اش بيشتر در پارک ها و در مناطق گرمسيری و نيمه گرمسيری کشت می شود . در هند به اين درخت به عنوان درخت تسخير شده توسط ارواح می نگرند ، آن ها اين درخت را در روزی که به Amli Agiaras معروف است می ستايند . مردم هند گاهی اين درخت را با درخت انبه ، قبل از خوردن ميوه‌ هايش به هم می بندند که نوعی پيوستگی را نشان می دهد .

بوميان هند هميشه در مجاورت مکان هایی که تمبر هندی می رويد زندگی می کنند ، خوابيدن زير اين درخت به خاطر آزاد کردن اسيدش در شب بسيار خطرناک است . درخت تمبر هندی ، بزرگ ، هميشه سبز يا نيمه سبز است . اين درخت تنه‌ ای دارد به بلنداي یک متر از زمين و شاخه‌ هایی گسترده که انتهايش به زمين می رسد ، شکلی مدور و تاجی به آن داده است . پوست درخت قهوه‌ ای مايل به خاکستری زمخت و زبر است و دارای شاخه‌ هایی جوان ، باريک و کرک دار می باشد .

وقتی تنه و شاخه‌ ها از بين رفت ، صمغی به رنگ قرمز تيره از آن تراوش می شود . برگ ها به صورت تناوبی و پر مانند و کوتاه کنار هم قرار گرفته‌ اند . گل ها به صورت يکی يا چند تایی در خوشه های ظريف می رويند . کاسبرگ ها چهار تایی ، نا برابر ، بيضی شکل ، غشایی و در رنگ های کرم ، زرد کمرنگ يا صورتی هستند .

گلبرگ ها پنج تایی ، پولک دار و در رنگ های زرد کم رنگ يا کرم ، صورتی يا سفيد با نوارهایی قرمز رنگ هستند . گل ها نر و ماده‌اند . 

رنگ گل ها در هر درخت يکی است و با هم قاطی نمی شوند . ميوه‌ ها با پوسته‌ ای محافظ ، دراز ، خميده يا صاف با انتهایی منحنی شکل ، کمی فشرده و در عين حال ترد می باشند . اين پوسته ، پوسته‌ خارجی ديگری هم دارد که خاکستری روشن يا قهوه‌ ای و زبر است و در عين سختی ، مايعی نرم ، خميری شکل ، زخيم و قهوه‌ ای تيره است . اين مايع خميری توسط حفره‌ هایی نرم گرفته و جدا شده است که شامل دانه‌ ها می شود . لايه‌ خارجی آن شامل سه شاخه فيبر از ته تا نوک آن است . هر غلاف شامل یک تا دوازده دانه است که گسترده ، براق ، لوزی شکل است و جای هر دانه توسط فرورفتگی های  خاصی مشخص شده است . دانه‌ ها سخت و به رنگ قرمز مايل به بنفش و قهوه‌ ای ،  بدون پوشش و بدون پروتئين هستند .

اما پوسته‌ تمبر هندی در بردارنده‌ پروتئين ، چربی ها ، کربوهيدرات ها ، فيبر ، کلسيم ، فسفر ، آهن ، ويتامين ، زيبدفلاوين ، نياسين و ويتامين C است . اين غشاء دارای روغنی خاص بوده که به رنگ سبز است و در دمای اتاق به شکل مايع در می آيد . می توان گفت که اين ماده شامل عناصر فراری شامل Puran می شود که از کربوکسيليک اسيد گرفته شده است و خود شامل نورفورال ، پالمتيک اسيد ، روغن های اسيد و فلفل اسيد آلدهيد است . روغن دانه‌ ها زرد طلایی و نيم خشک است و کمی به روغن بادام زمينی شباهت دارد .

موارد استفاده : 

1 ) معمولا پالپ از پوسته جدا شده و در تهيه آب ميوه ، مربا ، شربت و شکلات به کار می رود . در کشور هایی که اين ميوه به طور طبيعی می رويد ، پالپ ترش آن در پخت و پز مانند ادويه کاری ، چاشنی غذا ، سس ، بستنی و شربت استفاده می شود .

2 ) از دانه ميوه در بازی های خانگی استفاده می شود .

3 ) همچنين از آن برای تهيه ماهی با طعم تمبر هندی که غذایی دريایی و ترش و بسيار خوشمزه است استفاده می شود . در کشور های آفريقای شرقی مغز آن پخته و به شکل فرنی استفاده می شود .

4 ) در هند از مخلوط عصاره‌ اش با اسيد استيک ، برای کنسرو نمودن ماهی که تا شش ماه هم دوام دارد استفاده می شود . نوشيدنی های حاصل از آن در بسياری از کشور های جهان محبوب بوده و دستور العمل های متفاوتی دارد .

5 ) در غنا ، قسمت درونی تمبر با عسل و شکر مخلوط شده تا نوشيدنی شيرين به نام Fresco de Lamavind و Jugo را بسازد . در فيليپين ، سريلانکا و تايلند ، فيبرها از مغز جدا شده و با شکر مخلوط می شوند و در کاغذ پيچيده و به صورت آبنبات فروخته می شود و فروشنده‌ ها برای فروشش جلوی مدارس يا کنار خيابان می روند .

برگ های تازه‌ تمبر هندی به عنوان سبزيجات فصل در دستور پخت برخی غذاهای تايلندی به خاطر تندی رايحه‌ خاصی استفاده می شود .

عطرها و ادکلن‌ ها با زمينه تمبر هندی شامل : Cocoa Tamarind From Floraison که رايحه‌  تمبر مکزيکی با پرتقال شيرين ، شکوفه‌ های ياسمن و ميخک و طعم وانيل می دهد .

عطر Paco Rabanne Black XS For Her به خاطر رايحه‌ ادويه ای و تند تمبر هندی اش در بين خانم ها محبوب است . مشابه به آن عطر Lalique White است که شامل رايحه‌ مرکبات است و برای آقايان مناسب است . اين محصول در سال 2000 وارد بازار شد و شامل ترکيبی از تمبر هندی ، گل پنبه ، هل ، پوست درخت گنه گنه ، چوب سفيد ، ساقه بامبو ، چوب بلسان بنفش و چوب ساج می باشد .