• زمان : ۱۳۹۲/۱۱/۲۵ ه‍.ش.،‏ ۲۲:۳۰
  • نمایش : ۱٬۳۹۲ دفعه
دانه سویا Soybean

دانه سویا که نام علمی آن Glycine Max  می باشد ، یک گیاه نیمه گرمسیری است اما کشت آن به نواحی معتدل و گرمسیری نیز گسترش پیدا کرده است . 

سویا بیشتر در نواحی گرم و آب و هوای تابستانی پرورش می یابد . این گیاه بوته ای استوار است که دارای شاخ و برگ های بسیار زیادی است . 

 

دانه سویا همچنین به عنوان " محصول اعجاب انگیز "  نیز شناخته می شود ، چرا که  دانه سویا سرشاز از پروتئین و ترکیبات روغنی است .

 

سویا اصالتا مربوط به چین می باشد و این نام توسط امپراتور Sheng-Nung به عنوان یکی از پنج دانه مقدس یعنی سویا ، ارزن ، گندم ، لوبیا و برنج نام گذاری شده است .   

 

بعد از شناخته شده دانه سویا به عنوان دانه طلایی یا محصول اعجاب انگیز ، کشت آن به دنیای غرب نیز گشترش پیدا کرد . روغن سویا که از دانه های سویا استخراج می گردد ، یکی از مهم ترین انواع روغن هاست .   

 

دانه سویا انقلابی در اقتصاد کشاورزی ایالات متحده آمریکا به وجود آورد . امروزه کشورهای ایالات متحده ، برزیل و چین ، سه کشور بزرگ در تولید این محصول هستند . 

 

سویا منبعی غنی از روغن خوراکی است که حاوی کلسترول نیست  و تقریبا هیچ کدام از چربی های اشباع را ندارد . روغن سویا بهتر و سالم تر از انواع روغن های دیگر است ، چرا که یک غذای ایده آل برای بیماران قلبی و کسانی است که تمایل دارند از بیماری های قلبی پیشگیری نمایند . 

    • ...
اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
مطالب مشابه