• زمان : ۱۳۹۲/۱۱/۲۶،‏ ۲۲:۱۶
  • نمایش : ۲٬۸۰۴ دفعه
این گل در طبیعت زمین معمولا به سه رنگ مختلف دیده می شود . سفید ، صورتی و آبی .

این گل راز آلود ، بسیار چشم نواز و بسیار نادر است . گل لوتوس در محیط های آبی رشد می کند ، به صورتی که ریشه آن در گل و لای عمق بستر آب است و گل آن از طریق ساقه رونده آن به طرف آفتاب و نور رشد می کند تا برگ های پهن و بی شمار آن به همراه شکوفه لوتوس روی سطح آب زندگی کنند .

این گل آبزی شباهت بسیار زیادی به دلیل اندازه و ظاهر آن با نیلوفر آبی دارد . وقتی آن را با گیاهان دیگر مقایسه می کنیم ، بیشتر شبیه بوته توت فرنگی و درختان است تا گل ها و آن هم به خاطر ریشه ها و ساقه های گسترده آن است که مثل یک شاخه بندی کوچک است .

اما یک نکته جذاب در مورد این گل این است که شکوفه های لوتوس در روز با اولین شراره های خورشید باز می شوند و در شب گل برگ های خود را جمع می کند و در آب فرو می روند . این گل می تواند تا بیست سانتی متر قطر داشته باشد و گاهی تا شصت سانتی متر هم می رسد و ساقه های آن تا پنج متر در سطح آب پخش شوند. لوتوس از بذر به وجود می آید و سن قدیمی ترین بذر آن به هزار و سیصد سال پیش باز می گردد .

به طور کلی دو گونه متفاوت از این گیاه داریم که در اینجا آن ها را معرفی می کنیم .

1 ) گونه لوتوس آبی یا هندی : این گل که گلی مقدس در آیین هند و بودیسم است ، گیاهی بسیار معروف در سر سفره های مردم هند و ویتنام است و از ریشه و بذر های آن در غذای خود استفاده می کنند . این تقسیم بندی بر گرفته از تمدن قدیمی مصری است ، یعنی زمانی که این گیاه فقط توسط اشراف خورده می شده است و نقش های آن بر دیواره ها و ستون های قدیمی به چشم می خورد . این گل سابقاٌ در منطقه وسیعی از آسیا ( از ایران تا ویتنام ) و استرالیا رشد می کرده است . اخیرا پرورش آن در آسیا در یک منطقه خاص و بیشتر آن هم به صورت مصنوعی است .

2 ) گونه لوتوس لوتیا یا لوتوس آمریکایی : لوتوس آمریکایی به طور گسترده توسط سرخ پوست های آمریکایی به عنوان غذا استفاده می شده است و اکنون در آمریکای مرکزی مکزیک و هندوراس و جزایر کارائیبب یافت می شود و رنگ بومی آن به رنگ سفید و زرد کم رنگ است . اما به تازگی رنگ های بی شماری بعد از پیوند زدن با لوتوس هندی ایجاد شده است .

گل و بذر برگ های جوان ساقه ها ، قسمت های خوردنی این گیاه هستند و اغلب در شرق آسیا ، هند و پاکستان چه به صورت خام و چه به صورت پخته خشک شده و به صورت مربایی یا سوپ مصرف می شود .

صرف نظر از موارد گفته شده ، لوتوس آبی ، دارای ماده ای به نام Nuciferine است که ترکیبی خواب آور است و باعث ایجاد خیال انگیزی می شود .

اسرار امیزی این گل بیشتر حالت سنبلیک دارد و از تمدنی به تمدن دیگر متفاوت است و اکثرا برگرفته از فلسفه زندگی این گیاه است . اگرچه این گیاه از گل و لای و لجن کف آب رشد می کند ، اما به سمت نور بالا آمده تا شکوفه های خود را در سطح آب نمایان کند .

بعضی از مردم هند لوتوس را در ارتباط با خدای زیبایی ، پاکی ، ثروت ، علم و روشنایی می بینند و پراکندگی و باز شدن گل برگ های آن به معنای رهایی یک روح است .

در بودیسم هم لوتوس سنبل پاکی بدن و روح است و بوداها بر برگ های بزرگ آن می نشینند و راه می روند و در بعضی مواقع اعتقاد بر این است که در جای قدم های بودا لوتوس رشد می کند .

در مصر این گل سنبل خلقت و دوباره زنده شدن است و در آیین مسیحیت ، گلی است که جبرائیل به مریم برای بشارت تولد مسیح می دهد .

در این عصر لوتوس را می توان به عنوان آویز گردنبند ، روی دستبند یا به عنوان گل حلقه انگشتر که بیانگر پاکی است به صورت نمادین استفاده کرد .

عطر این گل بسیار لطیف ، زیبا ، اصیل ، آرام و مست کننده به همراه کمی شیرینی است . وقتی شما این رایحه را بو می کنید ، احساس آرامش و شادی می کنید . البته اکثر عرق گل ها خاصیت غم زدایی دارند و اگر کمی دقت کنید ، یکی از دلایلی که در مراسم عزا از گلاب استفاده می کنند به دلیل همین خاصیت غم زدایی آن است . اما کسانی که این رایحه را امتحان کرده اند ، احساس بودن در دنیای صلح آرامش و شادی را داشته اند .

از عطرهایی که با این عصاره مرموز طراحی گردیده اند می توان به موارد زیر اشاره کرد :

ادکلنی که به طور آشکار حضور لوتوس در آن پیداست ، Kenzo Ki White Lotus است . این محصول خاصیت آرامش بخشی دارد و واقعا دارای آب شکوفه لوتوس است و برای پوست بسیار مفید است . این ادکلن در عین آرامش بخشی ، بسیار با وقار و استوار است و تا موقعی که روی پوست است ، پوست از آن تغذیه می کند و با نشاط می ماند .

لوتوس همراه با سایر گیاهان آبزی را می توان در L'eau d' Issey تولید Issey Miyake پیدا کرد . این ادکلن سرشار از عرق گل هایی است که اکثرا آشامیدنی هم هستند . این ادکلن بسیار آرامش بخش و نیروزا است . بعضی ها می گویند وقتی این ادکلن را استفاده می کنیم مثل این است که صورت خود را شسته باشیم ، غم را از چهره ما می برد .

اما ادکلنی دیگر از دسته رایحه های گلی نیرومند و غنی شده با گل لوتوس عطری به نام Eden ساخت شرکت Cacharel است . ادکلنی ملایم ، داری گل های آبزی که با اسانس خربزه و هلو کمی شیرین شده و به وسیله گل های دیگر زینت داده و با اسانس های چوبی نیرومند شده است . آخرین نکته این که دارای ماندگاری خوبی است .

نام این گل در عطری دیگر با رایحه گلی- میوه ای در Green Tea Lotus تولید الیرابت آردن یافت می شود . این ترکیب کم نظیر ، ترکیبی از لوتوس و چای سبز در قلب خود است به همراه ترکیبات اصلی شیرین شده با آلو و بعضی از مرکبات و به طور کلی عصاره ای زنده کننده و حیات بخش است .

ودر آخر این مطلب را با یک راز در مورد لوتوس لطیف به پایان می بریم . این گل در بیشتر تمدن ها به عنوان یک گل مقدس وشادی آور ذکر شده است ، پس تا زمامی که شما این عطر را احساس می کنید ، برای شما و اطرافیان شما ( که آن را بیشتر احساس می کنند ) شادی آور خواهد بود و شما را به عنوان شخصیتی دوست داشتنی و شادی آفرین در نظر می گیرند .