• زمان : ۱۳۹۲/۱۲/۵،‏ ۱۵:۳۸
  • نمایش : ۱٬۰۱۸ دفعه
زرد آلو Apricot

نام علمی درخت زرد آلو Prunus Armeniaca می باشد که گونه ای از خانواده گل سرخیان است . درخت زردآلو بومی ارمنستان می باشد .

زرد آلو در زبان ارمنی " دزیران " و در ترکی آذربایجانی اریک خوانده می شود . این میوه سرشار از ویتامین ث و آهن است . مواد مغذی موجود در زرد آلو از چشم‌ها و قلب محافظت می کنند و فیبر موجود در آن علیه بیماری‌ ها مبارزه می کند . زرد آلو منبع غنی بتاکاروتن ( پیش ساز ویتامین آ ) است. زرد آلوهایی که رنگ نارنجی تیره دارند ، حاوی بتاکاروتن بیشتری هستند . مواد غذایی حاوی بتاکاروتن باعث کاهش خطر بروز بیماری های قلبی ، سکته ، آب مروارید و برخی سرطان‌ها می شوند . 


زرد آلو منبع غنی ویتامین آ است که در حفظ بینایی چشم موثر است و به عنوان یک آنتی اکسیدان قوی ، جلوی تخریب سلول ها توسط رادیکال‌های آزاد را می گیرد . رادیکال های آزاد ، عدسی چشم را تخریب می کنند و باعث بروز آب مروارید می شوند ، یا اینکه ذخیره ی خونی چشم ها را از بین برده و باعث تخریب بافت چشم می شوند .


زرد آلوی رسیده به علت دارا بودن ویتامین های گروه ب برای درمان بیماری‌های عصبی و روحی ، بی خوابی ، خستگی شدید ، گیجی ، فراموشی و ... مفید است . میوه و هسته شیرین زرد آلو به علت دارا بودن ویتامین ث برای تقویت بدن ، رفع اختلال در رشد کودکان و جلوگیری از خونریزی لثه موثر است . به علت داشتن آهن در خون سازی نیز موثر است .