• زمان : ۱۳۹۲/۱۱/۲۸،‏ ۲۱:۴۶
  • نمایش : ۱٬۲۲۶ دفعه
سایپروس Cyperus Scariosus

یک نوع علف عمودی شکل و همیشه سبز است و شبیه به نی بوریا است که بیشتر در کشتزار های آبی به‌ ویژه در شالیزار ها یافت می‌ شود . این گیاه از خانواده جَگَنیان (Cyperaceae) که نام تیره‌ ای از گیاهان است ، می باشد .

جگنیان گیاهانی گل دار و تک‌ لپه‌ ای هستند که از نظر ظاهری با گندمیان (Poaceae) و بوریائیان (Juncaceae) همانند هستند . تیره جگنیان دارای گونه های بسیار متعددی است . برگ‌ های جگنیان مارپیچی هستند و دارای غلاف بسته می‌ باشند . این گیاهان پراکنش گسترده‌ای در سراسر ایران دارند . از علف‌ های جگنی می‌ شود به اویارسلام و تزک اشاره کرد . 

سایپروس گیاهی تک ساقه ای است و ارتفاع آن گاه تا هفتاد سانتی متر می رسد . سایپروس گیاهی بسیار باریک و قلمی است که در انتهای هر ساقه آن یک گل مانند وجود دارد . برگ های آن همانند علف هستند .

طعم برآمدگی گل مانند آن همانند طعم ملایمی از بادام است . 

این گیاه به عنوان یکی از قدیمی ترین گیاهان کشت شده در مصر باستان تلقی می شود . این گیاه بومی مناطق گرم و آب و هوای استوایی است . گفته شده این گیاه بومی آفریقا و غرب آسیاست . این گیاه دارای ریشه های خوراکی است که به طور گسترده می تواند در مناطق مرطوب کشت گردد . اغلب علاوه بر ریشه آن به دلیل میوه کوچک و شیرین آن کشت می گردد . 


رایحه این نت تشابهی به رایحه های چوبی نیز دارد . شاید بتوان آن را شبیه به خس خس ، سرو و نعناع هندی دانست . 

    • ...
اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
مطالب مشابه