• زمان : ۱۳۹۲/۱۱/۲۸،‏ ۲۱:۱۸
  • نمایش : ۱٬۱۵۲ دفعه
سرخالو Litchi

سرخالو یا لیچی به عنوان یک میوه خوشمزه شناخته می شود . سرخالو میوه ای است با نام علمی سرخالوی چینی Litchi Chinesis که متعلق به تیره Sapindaceae است . 

پوست آن سرخ رنگ و چرم‌ مانند و تیغ تیغی و شبیه به توت فرنگی است . قسمت خوراکی آن سفید ، شفاف ، سفت و آب دار است و شکل آن از گرد و گاه بیضی و قطر آن از یک تا یک و نیم سانتی متر متغیر است . این میوه دارای طعمی شیرین است و میوه ای معطر محسوب می شود که بومی جنوب چین و مناطق مجاور آن است .این میوه در حال حاضر در مناطق نیمه گرمسیر هم کشت می گردد . این میوه در قاره آسیا بسیار محبوب و شناخته شده است اما در دیگر قاره ها کمی کمیاب است . 

سرخالو یک میوه بسیار محبوب است و از آن به عنوان پادشاه میوه های گرمسیری نام برده می شود . این میوه اندازه های مختلفی دارد و ممکن است گرد و یا به شکل قلب باشد و ضخامت آن بین دو تا پنج سانتی متر باشد . همچنین ممکن است پوسته ای نرم و یا زبر و با بر آمدگی های درشت و یا ریز داشته باشد . 


گوشت این میوه در شرایط مساعد ممکن است تا هشتاد درصد وزن میوه را شامل شود . گوشت این میوه سفید ، مات و آب دار است و در شرایط کشت مناسب سفت ، شیرین و معطر است .


این میوه دارای یک تک دانه به رنگ قهوه ای تیره است . در برخی از گونه ها دانه ها به علت شکست عمل گرده افشانی به طور کامل رشد نکرده اند . درخت هایی که میوه هایشان دانه های کوچک تر دارند با ارزش تر هستند ، زیرا میوه آن ها دارای گوشت بیشتری است . 

میوه سرخالو به خاک و شرایط آب و هوایی بسیار حساس است و میزان پراکندگی آن نیز محدود می باشد . برای اینکه این گیاه شرایط رشد با ثباتی داشته باشد و به باردهی مناسب برسد ، باید شرایط آب و هوایی خاصی برای آن فراهم باشد . 

این میوه شامل پروتئین ، چربی ، کربوهیدرات ، کلسیم ، آهن و ... است . این میوه را همچنین می توان به صورت خشکبار مصرف نمود . این میوه را هم به صورت تازه و پوست کنده شده و هم آب میوه آن را مصرف می کنند . همچنین از این میوه در تهیه دسر ها ، سالاد ، بستنی ها و .... استفاده می گردد . 


میوه لیچی یا سرخالو دارای رایحه ای شیرین ، جذاب ، استوایی و بسیار دلچسب است .