• زمان : ۱۳۹۲/۱۱/۲۳،‏ ۲۳:۵۱
  • نمایش : ۲٬۰۰۹ دفعه
شکوفه اسمانتوس Osmanthus

شکوفه‌ هاي اسمانتوس هر چند مانند ساير گل ها بسيار معروف در غرب ، چندان محبوبيتي ندارند اما داراي عطر بسيار دلنشيني از نوع رايحه چرمي - ميوه اي هستند ، مثل رايحه آلوي رسيده و همچنين زرد آلو و آلوچه هاي پنهان شده در کيف چرمي يک جنگ آور که مشابه آن را مي توان در تصاوير چيني مشاهده کرد .

وقتي که رايحه آن را استشمام کنيد ، عطر دل پذير آن شما را از خود بي خود مي‌ کند و مي‌ توان رايحه خالص و دلپذير آن را در بسياري از ترکيبات عطري يافت . 

کاربردهاي سنتي و گياه شناسي 

اسمانتوس ( اسمانتوس شيرين ) يکي از اعضاي خانواده گياهان Oleaceae ( همانند روغن زيتون و lilac ) است و رايحه بسيار معطر و خنک آن يک شگفتي طبيعي است که داراي ترکيبات متنوعي‌ است . اين گياه که با نام « چاي زيتون » ( Tea olive ) نيز شناخته مي شود ( چون زيتون يکي از اصلي ترين اعضاي خانواده گياهان Oleaceae است ) نماد شهر چيني هانگژو مي باشد . اين گياه در شرق دور به عنوان يک ماده افزودني با ارزش در چاي و ساير نوشيدني‌ ها مورد استفاده قرار گرفته و معمولا عصاره معطر ، از اسمانتوس ، با گل هاي زرد به دست مي‌ آيد . اين مساله به دليل آن است که اين نوع اسمانتوس زرد داراي کارو تنوئيد بيشتري در ترکيبات شيمايي خود مي‌ باشد که هم در رايحه و هم در طلايي بودن اين گياه نقش دارد . به علاوه از گل هاي اين گياه براي پختن مرباي اسمانتوس نيز استفاده مي شود .

ترکيبات شيميايي 

بنابر سخنان Leffingwell ، گياه اسمانتوس داراي انواع متنوعي است و گل هاي آن رنگ هاي مختلفي دارند که عبارتند از گل هايي به رنگ سفيد - نقره اي ، طلايي - نارنجي و قرمز ، اما عصاره اسمانتوس معمولا از نوعي که داراي گل هاي نارنجي - طلايي است به دست مي‌ آيد . عصاره اسمانتوس بسيار گران است ( هرکيلو 4 هزار دلار قيمت دارد ) و فقط در عطر ها و چاشني‌ هاي گران قيمت به کار مي‌ رود . محققين متعددي انواع مختلفي از گل هاي رنگارنگ اسمانتوس را بررسي کرده‌اند و به اين نتيجه رسيده‌اند که نوع نارنجي - طلايي رنگ آن داراي نت هاي دلپذير تري‌ است و ترکيبات کاروتنوئيدي آن بيشتر از ديگر گل هاي اسمانتوس حاوي تمام ترکيبات ترنس بتا کاروتن ، تمام ترکيبات ترنس آلفا کاروتن و نئوبتاکاروتن B مي‌ باشد . علاوه بر ترکيبات delta lactones که در رايحه اسمانتوس نقش دارند ، تعداد زيادي از مشتقات ايونن و مشتقات تيپسيران حاصل از کاروتنوئيد نيز در رايحه اسمانتوس سهيم هستند .

کاربرد اسمانتو در عطر سازي 

عصاره اسمانتوس در واقع يک ماده خام گران قيمت براي عطرسازي‌ ست اما به دليل رايحه بسيار خاصي که دارد ارزش هزينه پرداختي را دارد . رايحه اسمانتوس در نت بالايي هلويي - زرد آلويي ، بسيار معطر و پرطراوت است طوري که با استشمام آن دهانتان آب مي افتد . قطعا تاثير گل طبيعي با ترکيبات يک نوت خامه اي زرد آلويي افزايش يافته است و تقريبا يک تاثير مخملي به آن داده است . اسانس اسمانتوس به طور طبيعي حاوي Cis jasmine ( يک نوت گل دار سفيد ) gamma de calactone و انواع مختلفي delta lactones ( نت هاي هلويي ، شيري ) و نيز چندين مشتق ايونن است که موجب استشمام رايحه شيرين ، شبيه بنفشه در اين عطر مي شوند .