• زمان : ۱۳۹۲/۱۱/۲۰،‏ ۲۱:۴۸
  • نمایش : ۹۵۶ دفعه
علف لیمو Lemongrass

علف لیمو نوعی از علف های استوایی است که بوی لیمو می‌دهد . اسانس این گیاه دارای خواصی مانند آنتی باکتریال قوی ، اشتها آور و ضد نفخ است . این گیاه ، یک گیاه بسیار معطر و خوشبوست که به طور گسترده در بسیاری از مناطق گرمسیری و نیمه گرمسیری جنوب شرقی آسیا و آفریقا کشت می گردد . این گیاه ، بومی جنوب آفریقا و استرالیاست . 

ظاهر این گیاه باریک ، بلند و کشیده است و رشدی سریع دارد . رایحه ای مشابه رایحه لیمو دارد . ارتفاع این گیاه تا یک متر نیز می رسد . رایحه ای بسیار قوی ، تند ، تیز و ادویه ای دارد . رایحه ای آن ترکیب بسیار خوبی است برای نت های گل رز ، شمعدانی و سایر مرکبات . 

نام علمی این گیاه Cymbopogon flexuosus می باشد . این گیاه به خاطر روغن و عصاره مخصوصش دارای ارزش تجاری بسیاری است و در موارد بسیار زیادی در صنعت عذا و در حوزه طب سنتی مورد استفاده قرار می گیرد .

مصرف موضعی این اسانس سبب کاهش دردهای روماتیسمی و عصبی می‌گردد . اسانس این گیاه دارای کاربرد بسیار وسیع در صنایع آرایشی و بهداشتی است و سالانه ۶۰۰۰ تن از اسانس علف لیمو در جهان تولید می‌گردد . گیاه علف لیمو خاصیت ضدباکتریایی و ضدقارچی دارد . به هنگام مخلوط شدن با فلفل سیاه برای رفع درد و حالت تهوع مفید است .

این گیاه تصفیه کننده کبد ، کلیه ، دستگاه گوارش ، مثانه و لوزالمعده است . علاوه بر آن ، در کاهش میزان اسید اوریک ، کلسترول و چربی‌های اضافه نیز موثر است . روغن طبیعی این گیاه، برای تقویت و بهبود عملکرد سیستم عصبی مفید است و در درمان اختلالات عصبی مانند آلزایمر ، پارکینسون و سرگیجه نیز موثر است . 


عصاره و روغن این گیاه از برگ های تازه و با طراوت آن به وسیله روش تقطیر با بخار به دست می آید . یکی از اجزای تشکیل دهنده این عصاره Citral است که می تواند پس از عصاره گیری رایحه ای مشابه بنفشه ایجاد نماید . 

این روغن همچنین در ساخت خوشبو کننده ها ، واکس ها ، پولیش ها ، مواد شوینده ، حشره کش ها و لوازم آرایشی کاربرد دارد . از روغن و عصاره این گیاه برای ماساژ درمانی نیز استفاده می شود . 

از عصاره این گیاه در پخت و پز و دستور عذایی های شرق آسیا بسیار استفاده می گردد و این تنها به دلیل طعم بسیار دلچسب لیمو مانندی است که دارد . 

همچنین از برگ های خشک شده این گیاه برای ساخت چای استفاده می شود . گاها از آن به صورت خالص چای دم می کنند ولی با چای هندی و دیگر چای ها نیز ترکیب می شود .