• زمان : ۱۳۹۲/۱۱/۲۷،‏ ۱۷:۴۱
  • نمایش : ۷۷۵ دفعه
فندق Hazelnut

فندق گونه ای از آجیل است که از درخت فندق به دست می آید . فندق معمولا به صورت خام ، برشته شده و یا به صورت روکش دار شده مصرف می گردد . میوه فندق زمانی که برسد از پوسته آن بیرون می‌افتد .

فندق در سطح تجاری ، بیشتر در کشور های ترکیه ، ایتالیا ، یونان ، گرجستان ، کاتالونیای اسپانیا ، انگلستان و همچنین در ایالت واشنگتن و اورگن ایالات متحده تولید می گردد . از فندق در صنعت شیرینی‌ سازی استفاده می‌گردد . همچنین با ترکیب آن با شکلات ، می‌توان شکلات ترافل و همچنین محصولاتی همچون نوتلا و ... تولید کرد . روغن فندق نیز که از فندق بدست می‌آید ، بسیار خوش‌ طعم بوده و در پخت‌ و پز مورد استفاده قرار می‌گیرد . 

فندق از نظر میزان پروتئین و چربی غیر اشباع بسیار غنی است . علاوه بر آن حاوی مقادیر قابل توجهی از ویتامین ب۱ و ویتامین ب۶ و میزان کمتری از دیگر ویتامین‌ ها است . 


مغز فندق که یکی از خشکبار ها است ، در حدود شصت درصد روغن دارد که به‌ رنگ زرد روشن بوده و دارای طعمی ملایم و رایحه مطبوعی می‌باشد . این روغن در صنایع غذایی ، عطرسازی و نقاشی به مصرف می‌رسد .

مغز فندق دارای مقدار زیادی فسفر نیز می‌باشد . این دانه ، سرشار از آهن است و می تواند برای درمان کم خونی های ناشی از کمبود آهن به کار رود . 


درختان فندق به زمستان نسبتا سرد و تابستان خنک نیاز دارند . برای رشد و تکامل میوه ، تابستان خنک و طولانی از تابستان گرم و طولانی مناسب‌ تر است . درختان فندق برای رفع نیاز سرمایی باید مدت نسبتا طولانی در معرض سرمای متوسط قرار گیرند . در مناطق مرطوب ، درخت‌ ها نسبت به عوامل بیماری‌ زا حساس هستند . درختان فندق مقاوم به سرما می باشند . شاتون‌ ها و گل‌ های ماده فندق در مقایسه با گل‌ های باز شده مقاومت بیشتری نسبت به سرما دارند . مناطقی که دارای بارندگی متوسطی بوده و توزیع بارندگی نیز در طول فصل مناسب است ، برای کاشت موفقیت‌ آمیز فندق خیلی مناسب هستند . خاک‌های خنثی تا کمی اسیدی با ۶ pH برای کاشت فندق مناسب اند .


رایحه فندق تلخی و شیرینی کمتری نسبت به بادام دارد . رایحه فندق ، رایحه ای متعادل بین رایحه های چوبی و نشاسته ای است .