• Time : 11/22/1392 AP, 12:19 PM
  • Read : 736 Times
قهوه Coffe

قبل از اينکه درباره قهوه مطلبی را نگاریم ، مدتی مشغول فکر درباره این موضوع بودیم . به نظر می رسد همه اين داروی جادویی را دوست دارند ، ولی ممکن است کسی اصلا قهوه دوست نداشته باشد ، اما عاشق عطر دانه های برشته شده قهوه باشد .در موارد بسيار نادری که قهوه می نوشیم ، نوع ارگانيک ( پرورش دهندگان قهوه به مقدار زيادی از آفت کش ها برای اين محصول استفاده می کنند که در نهايت منجر به سمی شدن آب رودها و محيط جنگل می انجامد ، در نوع ارگانيک از سموم دفع آفات استفاده نمی شود ) و خانگی آن را انتخاب می کنیم که در يک قوری دم کشيده باشد .

پس از آسياب دانه های قهوه ، من عاشق اين هستم که به آن هل ، دارچين و دانه های فلفل مالاگوتا ( نوعی فلفل چيلی که در برزيل ، پرتقال و موزامبيک مصرف می شود ) اضافه کنم . آماده نوشيدن است . . . ! 

من عاشق قهوه فروشی هایی هستم که انواع مختلفی از دانه های قهوه را در پارچه کيسه ای بزرگی روی کف زمين فروشگاه گذاشته اند . هر بار که وارد يک قهوه فروشی می شوم خودم را این طور تصور می کنم که سرم را داخل يکی از اين کيسه ها فرو بردم و به شدت تمام عطر قهوه را استشمام می کنم .

دانه های قهوه از درختان قهوه به دست می آيند که در ابتدا در ايتيوپی کشف شده بودند . مدتی کمی پس از آن ، مردم شبه جزيره عرب شروع به کشت اين گياه کردند . پس از آن گياه قهوه به کشورهایی مثل هند ، جاوه ، سوماترا ، برزيل ، جزاير گويان ، کوبا ، جامائيکا ، گواتمالا ، کاستاريکا و ديگر کشورها برده شد . محبوبيت قهوه در بين مردم در حال افزايش بود و تعداد بيشتری از کشورهای ديگر به فهرست پرورش دهندگان قهوه پيوستند . امروزه کشورهای کلمبيا ، ويتنام ، اندونزی ، مکزيک ، پرو و هندوراس نقش عمده ای در توليد محصول قهوه در سراسر دنيا ايفا می کنند . در حال حاضر قهوه يکی از با ارزش ترين محصولات دنياست که تجارت گسترده ای دارد و در چندين کشور از مهم ترين محصولات صادراتی محسوب می شود . قهوه يکی از پرمصرف ترين نوشيدنی های دنياست . 


بيش از شصت نوع قهوه در سراسر دنيا کشت می شود . ( غالبا از گونه های قهوه عربی و قهوه آفريقایی ) گياه زيبای قهوه يک درخت هميشه سبز گل دار است ( يا بوته ای ) که متعلق به خانواده Rubiaceae بوده ( ياسمن نيز از خانواده اين گياه محسوب می شود ) و بومی آفريقا و نواحی استوایی آسيا است . غير منصفانه است که وقتی درباره عطر قهوه صحبت می کنيم ، درباره گل های اين گياه صحبت نشود . 

اين شکوفه های کوچک ( غالبا سفيد ) عطر شگفت انگيزی دارند . درختان قهوه هنگامی که در نواحی استوایی می رويند معمولا تا ارتفاع سه تا سه و نیم متری رشد می کنند . رايج ترين نوع قهو هایی که کشت می شود ، در مناطق مرتفع بهتر رشد می کند . درختان گونه های قهوه عربی پس از این که به پنج سالگی می رسند ، محصول می دهند و پس از آن به مدت پنجاه تا صد سال محصول خواهند داد . حدود نه ماه طول می کشد تا ميوه اين گياه کاملا برسد .

سال ها پيش سعی کردم تا گياه قهوه را در آپارتمانم کشت کنم . در واقع چندان رضايت بخش نبود و حالا علت آن را می دانم . . . اما من فقط می خواستم هر طور شده قهوه را کشت کنم ، حتی برای مدت کمی .

دانه های قهوه در اصل بسيار سفت هستند و در داخل يک پوشش می رويند . به نوعی شبيه سيب های خيلی کوچکی هستند ، وقتی دانه های قهوه چيده می شوند بخش های نرم آن دور ريخته شده و دانه هایی که قبل از برشته شده اند ، سبز رنگ هستند پاک شده و سپس خشک می شوند . کافئين اين دانه ها همان چيزيست که باعث محرک و انرژی زا بودن اين محصول می شود و همين موضوع علت محبوبيت قهوه است . 


در گذشته مردم از برگ های اين گياه نيز برای مقاصد دارویی استفاده می کردند . در شبه جزيره عرب مردم به دليل ويژگی محرک بودن قهوه ، دانه های خشک و سبز آن را می جويدند . از آن جا که دوست دارم درباره گياهان افسانه هایی را بيان کنم ، سعی کردم برخی واقعيات پيچيده را درباره قهوه بيابم و از منابع مختلفی مطالب متعددی يافتم . 

مطلبی که از نشنال جئوگرافی پيدا کردم ، توجه مرا بسيار جلب کرد :
بزها همه چيز می خورند . اين موضوع را از بزچران افسانه ای اتيوپی " کالدی" بپرسيد . کالدی اين طور می گويد که گله وی از بوته ها به بوته ديگر می چرد و دانه های قرمز رنگی را که حاوی دانه  قهوه است ، می خورند . او تعدادی از بزهای گله اش را از اين کار منع کرد اما خيلی زود ديگر نتوانست حريف تمام گله شود . تاريخ گويای ماجراهایی ديگر درباره ساير کشورهای آفريقایی در همان ناحيه است که از دانه های سرشار از پروتئين قهوه برای تغذيه خودشان و حيواناتشان استفاده می کنند و از مغز دانه قهوه نوعی نوشيدنی درست می کنند . بعدها قهوه از دريای سرخ وارد شبه جزيره عرب شد . 

همان طور که می دانيم قهوه در شبه جزيره عرب گسترش يافت ، جایی که دانه های برشته شده آن حدود هزار سال پس از ميلاد مسيح تخمير می شدند . در قرن سيزدهم مسلمانان نوع بدون الکل اين آشاميدنی را مصرف می کردند . قهوه به دراويش انرژی می داد ، عبادت کنندگان را هوشيار نگه می داشت و از وابستگي به زندگی مادی نهی می کرد . 
در مورد عطرها چطور ؟ قهوه می تواند ماده عالی در عطر شما باشد و به شما انرژی داده و باعث می شود تا عطر خوبی از شما استشمام شود .

 

    • ...
Related storys