• زمان : ۱۳۹۲/۱۱/۲۵،‏ ۲۰:۴۹
  • نمایش : ۱٬۹۷۲ دفعه
متد های پیشرفته ادکلن سازی ، شباهت های زیادی با متد های آماتوری آن دارد .

با این تفاوت که از مواد متفاوت و کمی حرفه ای تر استفاده می شود ، اما فرایند اصلی ساخت همچنان یکسان است .

1 ) استفاده از اتانول خالص به جای عرق روسی :

اتانول خالص انحلال پذیری زیادی برای حل کردن صمغ ها و روغن های گیاهی ( ماده اصلی تشکیل دهنده ) دارد و این همان دلیلی است که اغلب برند ها برای ساخت ادکن ها از این ماده به جای عرق روسی استفاده می کنند . اگر شما در جایی باشید که بتوانید اتانول با خلوص بالا تهیه کنید (180-proof) می توانید این مطاب را به راحتی آزمایش کنید و تفاوت آن را نسبت به عرق روسی احساس کنید . اما مشکلی که ایجاد می شود در موقع فروش این ادکلن ها است و باید الکل خوراکی آن به غیر خوراکی تبدیل شود .

2 ) تغییر مواد مختلف به کار برده شده ( نه فقط روغن اصلی ) :

به جز روغن اصلی عطر ، مواد زیادی در ساخت عطر وجود دارد . اگر شما فقط از روغن استفاده کنید ، طعم عطرتان را بسیار محدود می کنید . مثل اینکه بخواهید فقط با دو رنگ قرمز و زرد یک نقاشی دیواری بکشید . گذشته از روغن اصلی و ترکیبات شیمیایی ، خیلی از ترکیبات بو دار می توانند به روغن اصلی درساخت ماده اصلی بسیار کمک کنند . مثل بعضی ازگیاهان که بسیار مطبوع برای آب گیری هستند و روغنی بسیار فراتر از آنچه تصور می کنید ایجاد می کنند .

- روغن های معطر بر خلاف آن چه تصور می شود ، مواد ارزان قیمتی برای ساخت اکسیر اصلی نیستند . این مواد شامل طیف گسترده ای از رایحه ها چه طبیعی و چه مصنوعی هستند و این امکان را فراهم می کنند که به رایحه هایی مثل گلابی ، انار و... که نمی توان به طور طبیعی دست یافت دسترسی داشته باشید .

- رایحه های شیمیایی ، مولکول های مجزایی هستند که به وسیله روشهای مصنوعی پالایش منابع گیاهی به دست می آیند . برای مثال عطر وانیلین که از گیاه وانیل گرفته می شود و بوی خوشی دارد ، عصاره مصنوعی آن سرشار از ترکیب وانیلین است اما وانیل طبیعی ناخالصی های بیشماری دارد که فقط وانیلین نیست و این دلیلی می شود که ما طعم بهتری را از منابع به اصطلاح مصنوعی دریافت می کنیم .

3 ) استفاده از ثابت کننده ها :

به خاطر بیاورید وقتی ما مشکل پریدن سریع عطر و ادکلن را در روش های آماتوری مطرح کردیم و روش های آن سطح از کار را برسی کردیم . حالا در متد های پیشرفته ، ما ثابت کنند ها را یک راه منطقی برای افزایش ماندگاری یک رایحه مطرح می کنیم . این مواد ، مواد مصنوعی یا طبیعی هستند که باعث که می شوند عطر ها به آرامی بخار شوند و برای مدت طولانی تری به مشام برسند . اما چطور یک ثابت کننده کار می کند ؟

- تعداد مولکول های این گونه مواد خیلی زیاد و غیرقابل شمارش هستند و اغلب هم هیچ بوییی ندارند . این ترکیبات پیوندی ناپایدار (فیزیکی) با مواد بودار برقرار می کنند و باعث کاهش تبخیر سطحی می شوند . به طور مثال با استفاده مفید از مشک ، می توان تمام پرفیوم عطر را برای مدت طولانی و با قدرت استشمام کرد ، بدون اینکه بوی مشک را به طور جداگانه فهمید . بعضی از مواد گیاهی که این خصوصیت را دارا هستند رزین های گیاهی روغن های بعضی از گیاهان ، بنزوئین و روغن زنبق است .

و در آخر باید گفت اکثر متد های ساخت عطر خیلی سخت نیستند و با کمی تلاش و استفاده از مواد متفاوت می توان به نتایج بهتری رسید . با این حال که اکثر تکنیک های مطرح شده گران قیمت هستند ، اما شما باید برای ساخت عطر گران بها تر ، از مواد گران قیمت تری استفاده کنید .