• زمان : ۱۳۹۲/۱۱/۲۶ ه‍.ش.،‏ ۲۱:۳۴
  • نمایش : ۶۵۳ دفعه
میوه اژدها Pitahaya

پیتاهایا ، پیتایا یا میوه اژدها ، از جمله مقوی ترین و خوشمره ترین میوه ها محسوب می گردد .

خداوند در طبیعت برای ما انسان ها شگفت انگیز ترین و خارق العاده ترین چیزها را خلق نموده است و " میوه اژدها " با طعمی بسیار شیرین و ملایم که قطعا دهان شما را آب می اندازد و همچنین شکل ظاهری بسیار خاص و عجیب آن ، آن را به میوه ای شگفت انگیز و جالب توجه تبدیل نموده است .

میوه اژدها نوعی کاکتوس بالا رونده محسوب می گردد و به دلیل زینتی بودن این گیاه و میوه خوراکی آن شناخته شده می باشد .

در خانواده کاکتوس ها ، میوه های این نوع جزو زیباترین میوه ها محسوب می گردد . رنگ پوست این میوه قرمز روشن بوده که باله هایی سبز رنگ دارند . گوشت میوه نیز سفید بوده که در داخل آن تعداد بسیار زیادی دانه های کوچک مشکی رنگ وجود دارد . 


میوه اژدها گوشت بسیار لذیذ و آب داری دارد . طعم این میوه همانند کیوی است . این میوه دارای گل های بسیار زیبایی است که به آن ها " Nobel Woman " یا " نجیب زاده " یا " ملکه شب " می گویند . این میوه امروزه در آسیای شرقی و جنوب شرقی ، هاوایی ، استرالیا ، چین ، قبرس ، آمریکای مرکزی و جنوبی کشت می گردد . 

میوه اژدها کاکتوسی است با رشدی سریع ، بیابان رو و تاک مانند . گل های آن شب رو و معطر می باشند . گل ها معمولا سفید رنگ ، معطر و ناقوسی شکل هستند . میوه اژدها تنها در شب شکوفه می‌کند . شکوفه‌ های آن بزرگ و سفید رنگ هستند و معمولا " گل شب " یا " ملکه شب " نامیده می‌شوند . گل ها در حوالی عصر شروع به باز شدن می کنند و در شب کاملا باز شده و شروع به گرده افشانی می کنند و مجددا بسته می شوند . 
میوه اژدها شامل پروتئین ، چربی ، فیبر ، کلسیم ، فسفر ، آهن ، آنتی اکسیدان و ... است . 

گل های میوه اژدها رایحه ای شیرین ، گل دار و بسیار مطبوع دارند که در نت های مختلف در ترکیبات عطرها به کار برده می شوند . این میوه در ساخت آب میوه ها ، لیموناد ، مربا ، شربت ، شکلات ، ماست ، ژله ، شیرینی بستنی و ... استفاده می شود .

    • ...
اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
مطالب مشابه