• زمان : ۱۳۹۲/۱۱/۲۳،‏ ۲۳:۴۱
  • نمایش : ۹۸۲ دفعه
می موسا Mimose

گل هاي بهشتي ، پرزدار و شيرين هستند و به شکل آب نبات در آمده اند و سرشار از رايحه‌ ي بچگي و آغوش پر مهر مادر مي‌ باشند . مي‌ موسا معجزه طبيعت است ، درختي با ظاهري بي‌ نظير و با رايحه‌ اي که همتا ندارد .

ممکن است بارها توپ‌ هاي کوچک زرد‌ رنگي که از يک شاخه‌ سبز برگ دار جوانه زده‌ اند را در گل فروشي ها ديده باشيد و فکر کنيد گل‌ هاي مي‌ موسا هستند ، اما مي‌ موساهاي واقعي شکوفه‌ هاي زرد رنگ ندارند ، آن ها اقاقيا هستند ، گياهي که رايحه‌ ي کاسي از آن به دست مي‌ آيد ، اگر چه هر دوي اين گياهان جز يک خانواده هستند .

اقاقيا يک گياه گل‌ دار رمز آلود با ترکيباتي پاک و بسته به ملايمت و گرمي انسان ها متفاوت است ، در عين اين که اگر به آن توجه کافي شود با ترکيب و شکل دوست داشتني خود آرامش دهنده است . بسياري از گل‌ هاي خانواده اقاقيا معطر هستند اما فقط چند گونه از آن ها مانند اقاقياي دکورنس‌ وار ( Decurens Var) و ديل‌ باتا ( Dealbata ) و اي‌ فارنسيانا ( A.Farnesiana ) درصنعت عطر سازي استفاده مي‌ شوند که البته از نوع دوم بيشتر استفاده مي‌ شود . گل کاسي از بوته‌ گياه اقاقياي فارنسيانا به دست مي‌ آيد و اسم خود را از ويلافارنس ( Villa Farense ) گرفته است . ( جايي که اين گياه نيمه گرمسيري به‌ دلايل آرايشي بهداشتي به آن جا منتقل و کاشت شده بود ) اين گياه بعد از آقاي اُدُردو‌فارنس ( Ordeardo Farnese ) به اين نام ناميده شد .

اين شخص‌ از يک خانواده‌ برجسته‌ ايتاليايي بود و تحت حمايت الساندرو فارسن ( ديپلمات ايتاليايي ) قرار داشت . وي در رُم و در قرن هاي شانزدهم و هفدهم از اولين باغ‌ خصوصي اروپايي موجود يعني باغ‌ هاي فارنس در کارپارولا ( Carparola ) نگهداري مي کرد و بعد ها به خاطر وارد کردن اقاقيا به ايتاليا از حوزه‌ درياي کارائيب و آمريکاي مرکزي مشهور شد . از آن پس اين اسم بر روي اين گياه باقي ماند . کاسي يکي از مرموز‌ترين اسانس‌ هاست . غلظت عسلي‌ اش يادآور يک فرق جزئي با گياه انيسون است . اين گياه به طور طبيعي و به صورت مستقل پيدا شده است و همانند اميد داشتن به وعده‌ نور آفتاب بعد از يک رگبار بهاري است .

عطر فارنسيانا کرون ( Caron’s Fornesianal ) شايد کامل‌ ترين اصطلاح در فرم کلاسيک باشد ؛ مربايي ، پودري ، گسترده و داراي ظرافت با طعم بادام . دو نوع مي‌ موسا بسيار رايج و فراوانند . اقاقياي پي‌ سان‌ تا ( Pycnantha ) ( که به معناي گل‌ هاي انبوه ) است و گياهي گل دار از استراليا است و اقاقياي ديل‌ باتا ( چير ) که نوع مشابه ديگري است و اغلب هديه داده مي‌ شود . به نوعي ديگر که مي‌ موسا پوديکا ( Pudica ) نام دارد گياه خجالتي مي‌ گويند ، چون وقتي به آن دست بزنيد برگ هايش را به سمت داخل مي‌ بندد . از نظر تکنيکي مي‌ توان مي‌ موسا را از انواع خيلي بزرگ اقاقيا تشخيص داد چون گل‌ هايش داراي ده يا کمي کمتر پرچم است .

رايحه‌ ي تاثير گذار و تقريبا ساده مي‌ موسا را مي‌ توان در ترکيبات فلورال بکار برد . ترکيباتي مثل ( Champs Elysees ) از گورلين ( Guerlain ) جايي که دسته گل سفيدش را باز مي‌ کند و يا در ( Kelly Caleche ) از هرمس ( Hermes ) ، جايي که گلوله زنگي به صدا در مي‌ آورد .

عطر مشهور آماريج ( Amarige ) از محصولات برند جيوانچي ( Givenchy ) نمونه ديگر استفاده از مي موسا در يک ترکيب است که اين بار در ميان اجزاي فشرده به شکل ساندويچ درآمده است . از طرفي ديگر گوتالزلي‌ مي‌ موسا ( Goutal`sle ) است ، با يک جزء ظريف هلويي و با بونه‌ اي به‌ همراه بوي شکوفه‌ هاي پرتغال که مخصوص شامپوي بچه است .

اما عطرهاي انواع شکوفه‌ هاي مي‌ موسا ، نسبتا فرار هستند ، به همين دليل در عطرها از آن به عنوان تشديد کننده استفاده مي‌ شود . شايد از ميان تمام تصوير سازي‌ ها ، بهترين نظر و ديدگاه از لارتيسن‌ پارفرمر ( L’Artisam parfurmer ) باشد جايي که منظره‌ شيري و بنفشه مانند يک مي‌ موساي واقعي با ملودي‌ هاي صريح و بي پرده‌ با طراوت صبحگاه بهاري هم آواز مي‌ گردد .