• زمان : ۱۳۹۲/۱۱/۲۱،‏ ۱۵:۳۹
  • نمایش : ۸۴۲ دفعه
نارنگی الجزایری Clementine

کلمانتين یا همان نارنگی الجزایری ، در حوالی مديترانه و جنوب آفريقا رشد می کند و گفته شده حد وسط نارنج و ماندارين است . درخت آن تنومند است و هر شاخه کوچک آن ، ميوه فراوانی می دهد . به طور کلی برگ های انبوه و متراکمی دارد .

ميوه آن پهن بوده و اندازه آن متوسط است . ظاهر ميوه به رنگ نارنجی بوده و صاف و براق می باشد . اين ميوه به راحتی به هشت تا چهارده تکه آب دار جدا می شود و پوست آن همانند نارنگی به آسانی کنده می شود ، اما دانه ها و مزه ترش نارنگی را ندارد . آب دار و شیرین است و اسید کمتری نسبت به پرتقال دارد . کلمانتين بعضی مواقع از ماندارين قابل تشخيص نيست . در آلمان معمولا منسوب به « Mandarin » و در ژاپن « Mikan » است .

دو داستان درباره تاریخچه پیدایش این میوه وجود دارد که البته صحت و سقم هر دوی آن ها نا مشخص است . بیان شده که این میوه توسط پدر Clément Rodier کشف شده است که در اثر پیوندی تصادفی در باغچه یتیم خانه وی در الجزایر به وجود آمده است . در داستان دیگر ادعا شده است که این پیوند عمدا توسط کشیشی به نام Pierre Clément ابداع گردیده است . در هر صورت مشخص نیست که نام Clement از کدامیک حاصل گردیده است . ادعایی دیگری نیز مطرح است که آن را به چین نسبت داده است . 

عصاره کلمانتین از طریق تقطیر سرد از پوست بیرونی آن به دست می آید . رایحه با طراوت آن تشابه بسیاری به نارنج دارد اما شیرین تر از آن است . کلمانتین شیرینی پرتغال و نارنگی را به همراه دارد اما بسیار ظریف تر از آن هاست و کمی رایحه فلورال و گل دار دارد . این نت به راحتی با دیگر نت های سازنده ترکیب می شود ، علی الخصوص با گروه نت های گل دار و مرکبات . 

به عنوان ماده ای بسیار قوی جهت ایجاد آسایش ، تسلی بخش اعصاب و برای افزایش آرامش استفاده می شود . همچنین برای درمان بی خوابی نیز موثر است . میزان مصرف آن باید به دقت انجام پذیرد ، چرا که ممکن است موجب ایجاد حساسیت برای پوست گردد .