• زمان : ۱۳۹۲/۱۱/۲۷،‏ ۱۷:۲۶
  • نمایش : ۲٬۰۲۸ دفعه
نشاسته کاساوا Cassava

نت کاساوا یا نت ماندیوکا 

این گیاه ، بوته ای چوبی مربوط به تیره Euphorbiaceae است . این گیاه نام های دیگری مانند Mandioca ، Yuca ، Manioc ، Balinghoy ، Mogo ، Kamoteng Kahoy و Tapioca-Root دارد .

این گیاه به طور گسترده در نواحی گرمسیری و نیمه گرمسیری کشت می گردد و دلیل عمده آن به خاطر ریشه خوراکی آن است . این گیاه منبعی بسیار غنی از کربوهیدرات محسوب می گردد . ریشه این گیاه مخروطی شکل و بلند است و دارای دو گونه شیرین و تلخ می باشد . 


ارتفاع این گیاه تا چهار متر نیز می رسد . ریشه آن دارای مصارف گوناگونی از جمله تهیه انواع نان و کیک ، کراکرها ، نوشیدنی ها ، پارچه کاغذ ، اتانول ، تغذیه دام ، مصارف دارویی و غیره دارد . 

نشاسته کاساوا سومین منبع بزرگ کربوهیدرات ها برای انسان در جهان به شمار می رود و محصولی کم هزینه برای جمعیت ساکن در مناطق مرطوب استوایی است .

کاساوا ریشه های بزرگ پر از نشاسته ای برای رشد خود فراهم میکند که حاوی نزدیک به حداکثر غلظت نشاسته بر اساس وزن خشک در میان محصولات غذایی می باشد . ریشه های تازه حاوی حدود سی درصد نشاسته و مقدار کمی پروتئین می باشد . ریشه های بسیار شبیه به سیب زمینی را تولید می کند که آن ها را می توان پوست گیری شده ، آب پز ، پخته یا سرخ کرده مصرف کرد .

باید توجه داشت که قبل از مصرف باید مورد عمل آوری قرار گیرد تا ماده سمی سیانید موجود در آن تجزیه شود .


در عملیات برداشت کاساوا ، ابتدا بوته را از ارتفاع خاصی هرس کرده و سپس اقدام به درآوردن ریشه می کنند و برای فرآوری و تبدیل حاضر می شود .