• زمان : ۱۳۹۲/۱۱/۲۰ ه‍.ش.،‏ ۲۱:۳۵
  • نمایش : ۵۸۵ دفعه
پرتغال Orange

پرتقال میوه‌ای متعلق به خانواده مرکبات است . درخت پرتغال همیشه سبز است و ارتفاع آن می تواند گاها تا ده متر هم برسد . ریشه پرتقال از جنوب شرقی آسیا (چین و هند) می‌باشد و یک میوه پیوندی محسوب می گردد که در دوران باستان احتمالا با پیوند نارنگی و پومیلو پرورش داده شده است . این درخت ، رایج ترین درخت میوه در کل جهان است . 

نوع ایرانی آن به نام Persian Orange است که ایتالیایی‌ها از قرن یازدهم میلادی کشت آن را در جنوب اروپا رایج کردند . مزه آن تلخ بوده و جای خود را از قرن ۱۵ میلادی به نوع شیرین تر داد که تاجران کشور پرتقال از هندوستان وارد و کشت کرده اند . برای همین در بسیاری از زبان‌های دنیا ( یونانی ، ترکی ، ایرانی ، عربی ، بلغاری ، گرجی و زبان جنوب ایتالیا) امروزه هنوز لغت میوه پرتقال با کشور پرتقال تشابه اسمی دارد . در برخی از زبان ها ( نظیر هلندی و آلمانی ) ، آن را سیب چینی ( بواسطه مبدا این میوه ) نام گذاری کرده اند . 

معروف‌ ترین گونه اصلاح شده پرتقال در دنیا ، تامسون ناول می‌باشد . بیروت ، پایتخت لبنان نیز یکی از معروفترین مکان‌های پرورش آن درجهان می‌باشد که پرتقال بیروتی آن نیز معروف است .

پرتقال سرشار از ویتامین C است . پرتقال درخت کوچکی است که دارای برگ‌های سبز رنگ و گل‌های سفید رنگ است . پوست پرتقال نارنجی رنگ و کمی ناصاف است و میوه آن بسته به انواع مختلف آن شیرین و ترش ، زرد رنگ و یا قرمز رنگ می‌باشد . پرتقال یکی از قدیمی‌ ترین میوه‌هایی است که بشر از آن استفاده می کرده‌ است و در حدود پانصد سال قبل از میلاد مسیح ، کنفوسیوس از آن نام برده‌ است . در حال حاضر بیشتر از دویست نوع مختلف پرتقال در آمریکا کشت می‌شود . پرتقال اولیه ، کوچک ، تلخ و پر از هسته بوده‌ است که در اثر تربیت مهندسی ژنتیکی و همچنین انتخاب نوع بهتر و کود کافی ، درشت تر و شیرین تر شده‌ است . پرتقال ابتدا از چین به هندوستان برده شده است و سپس از آن جا به نقاط دیگر دنیا راه یافته است .


پرتقال یکی از غنی‌ترین منابع ویتامین C می‌باشد . البته باید دقت کرد که ویتامین C در اثر سرما و گرمای زیاد از بین می‌رود . اسانسی که از گل های پرتقال گرفته می‌شود به نام روغن نرولی Neroli Oil معروف است که دارای بویی بسیار مطبوع بوده و خیلی گران است و در صنعت عطر و ادکلن سازی از آن استفاده می‌شود .

عصاره و روغن پرتقال عمدتا با ماده ای به نام d-limonene که هیدرو کربنی شیرین است ترکیب می شود و به مرکبات رایحه ای شیرین و با طراوت می بخشد . عصاره و روغن پرتقال ، رایحه ای خوشمزه ، شیرین ، میوه ای ، با طراوت و تند مزه دارد که باعث شده یکی از رایج ترین رایحه ها و نت ها در صنعت عطر سازی گردد . 

از عطرهایی که این رایحه به وضوح در آن ها استشمام می گردد می توان به عطرهای Hermes Elixir Des Merveilles ، Moschino I Love Love ، Cartier Essence D Orange و Clinique Happy Clinique اشاره کرد . 

    • ...
اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
مطالب مشابه