• زمان : ۱۳۹۲/۱۱/۲۶،‏ ۲۲:۱۸
  • نمایش : ۷۷۹ دفعه
پسته Pistachio

پسته یک گیاه بومی متعلق به غرب آسیاست . این میوه می تواند در طبیعت و در آب و هوای گرم خشک بسیاری از سرزمین ها مانند ایران ، لبنان ، فلسطین ، سوریه ، عراق ، هند ، جنوب اروپا و کشور های گرم و خشک اروپا و آسیا کشت گردد .

این میوه در ابتدای دوران مسیحیت به اروپا معرفی گردید . پسته امروزه در کشورهای ایران ، آمریکا ، سوریه ، ترکیه و چین با اهداف تجاری و در مقیاسی وسیع کشت می گردد . پسته های کالیفرنیایی از نوع پسته کرمانی است که منشا آن از دانه هایی است که در شهر کرمان و در کشورمان یافت می گردد . 


این میوه يکی از مهم ترين دانه هاى روغنى است و به خانواده Anacardiacea تعلق دارد . اجزاى تشكيل دهنده پسته ، مغز و پوسته آن می باشند . پوسته آن شامل يک بخش محكم به نام شل و يک پوسته نرم تر به نام هال است . مغز پسته شامل پوسته اى به رنگ سبز است كه طعمی شيرين دارد و در انواع مختلف پسته با درصد هاى مختلفی دانه پسته را اشغال مى كند . 

پسته گياهی دو پايه است . گل های نر و ماده به صورت خوشه و به طور جانبی بر روی شاخه های يک ساله ظاهر می گردند . هر خوشه حاوی تعداد زيادی گل می باشد . توليد جوانه های گل بر روی شاخه های رشد فصل جاری ، و گل دهی و تشكيل ميوه بر روی شاخه های يک ساله می باشد .

درخت پسته درختی برگ ریز محسوب می گردد که در فصل پائیز برگ های آن ریزش می کنند . 

واژه " پسته " ، واژه ای پارسی است که از طریق زبان لاتین از زبان فارسی وارد زبان های دیگر شده است .

از پسته تولیدی در ایران در حدود ده درصد آن به مصرف داخلی می رسد و مابقی صادر می گردد . 

پسته به دلیل شکل ظاهری اش به " آجیل خندان " نیز شهرت دارد .

پسته در مقايسه با ديگر آجيل ها ، مقدار کمتری کالري دارد . پسته کلسترول نداشته و داراي مقدار بسیار کمي چربی اشباع مي باشد . پسته از یکی از بهترين منابع برای پروتئين گياهي محسوب می گردد . پسته همچنین سرشار از فیبر بوده و قندخون را تنظیم می نماید . پسته همچنین سرشار از فسفر ، منیزیم ، آهن ، ویتامین ب 1 ، ویتامین ب 6 ، ویتامین ای ، آنتی اکسیدان و ... می باشد . 


برگ‌ های درخت پسته متناوب بوده و مركب از دو یا سه برگچه نوک تیز با یک برگچه انتهایی است و رنگ آن سبز روشن می‌ باشد . گل‌ های درخت پسته خوشه‌ ای است و گل نر آن فاقد گلبرگ می باشد . 

در قدیم پسته در ایران از طریق روش های سنتی پوست گيری ، خندان و خشک می شد ، اما این امر امروزه در كارگاه ها و كارخانجات تخصصی به صورتی کاملا مكانيزه انجام می پذیرد . به دليل اينكه در حدود شصت و پنج درصد پسته كل جهان در ايران توليد می شود ، اين صنعت به صورتی بومی در آمده و شرکت های صنعتی قدرتمندی در اين زمينه در کشور ما فعاليت می کنند . 


مغز پسته كه قسمت خوراكي آن را تشكيل مي دهد ، طعمی شيرين و خوشايند دارد و به رنگ سبز با پوسته ظريف قهوه ای كم رنگ ‏است كه احتياج به برداشتن اين پوسته قبل از خوردن نیست . پوشش قهوه اي مغز حاوی آنتی اكسيدان است كه دانه غنی از ‏روغن را از اكسيژن اتمسفر و تند شدن حفظ می نماید . بعد از بر داشتن پوشش قهوه ای رنگ ، مغز پسته با رنگ سبز روشن كه بیان گر ‏تازگی محصول است قرار دارد . 

پسته كاربرد فراوانی به عنوان تنقلات دارد . علاوه بر اين در صنايع مختلف نظير آرایشی و بهداشتی ، صنایع غذایی ، شيرينی سازی ، شكلات ، بستنی و ... به عنوان غنی کننده ، طعم دهنده و زينت دهنده كاربرد دارد . 

رنگ ‏سبز مغز پسته به دليل وجود كلروفيل است . پسته ای كه پوسته سخت آن شکوفا و نيمه باز شده است ، شكل مناسبی از پسته است كه مردم ‏خاورميانه اصطلاحا آن را " پسته خندان " ‏ و مردم چين آن را " دانه خوشحال " ‏ می نامند .