• زمان : ۱۳۹۲/۱۱/۲۳ ه‍.ش.،‏ ۲۳:۳۰
  • نمایش : ۷۴۰ دفعه
پاندانوس Pandanus

افسانه و تاريخ می گویند در فرهنگ هند به گل هاي Pandanus Ketaki توجه خاصي مي‌ شود . اين گل‌ ها معطرند و براي ساخت روغن هاي خوش بو و عطرها مورد استفاده قرار مي گيرند ، اما در عبادت هندو ها هيچ وقت اين گل‌ ها به خدايان پيشکش نمي شود .

داستان اساطيري جالبي در مورد shiva purana وجود دارد . خداوندگار shiva به خاطر شهادت دروغ خداوندگار Brahma اين گل را نفرين مي کند . در آغاز جهان ، خداوندگار Brahma و Vishnu به يک Shiva linga بسيار بزرگ نزديک شدند و تصميم گرفتند آغاز و پايانش را پيدا کنند . Vishnu پيشنهاد کرد که پايان را جستجو کند و Brahma آغاز را انتخاب کرد . Vishnu به شکل يک گراز درآمد و شروع به حفر عميق زمين کرد ، در صورتي که Brahma به شکل قو در آمد و شروع به پرواز به سمت بالا کرد . به هر حال هيچ کدام نتوانستند مقصد موعود را پيدا کنند .

Vishnu ( نماد تسليم وايمان ) ، بسيار خرسند به نزد شيوا برگشت و او را به عنوان خداي برهمن ستايش کرد . Brahma به راحتي منصرف نشد . او همان طور که در حال جستجو بود يک گل Ketaki که به سمت پايين آويزان بود را ديد . او به جستجويش پايان داد و گل را برداشت و به سمت خداوندگار Shiva برگشت . او به شيوا شهادت داد که گل Ketaki را در بالاترين سطح از Shiva linga يافته و Ketaki ( نماد مؤنث ) شهادت او را تائيد کرد . Shiva عصباني شد و گل Ketaki را نفرين کرد که نبايد در زمان عبادت پيشکش شود . گل Ketaki به علت شهادت دروغ نفرين شد که هيچ وقت به خدايان پيشکش نشود .

نژاد و زراعت 

انواع متعددي از Pandanus به صورت فراوان در نواحي گرمسير مرطوب جهان يعني از آفريقا در غرب تا جزاير اقيانوس آرام در شرق گسترده شده‌اند . Screw pine ( کاج پيچشي ) به صورت محلي به عنوان Kia شناخته مي‌شوند که يک نوع متداول از Pandanus در هند است . در حدود سی و شش نوع Pandanus در هند ثبت شده‌ است . در هند ، کشت Pandanus تقريبا به ايالت Orissa محدود شده است و به صورت دقيق‌ تر ، منطقه Ganjam در جنوب Orissa يکي از اين مناطق مهم است .

گیاه شناسی 

اين گياه در امتداد کمربند ساحلي ، ساحل رودخانه‌ ها و کانال ها يافت مي‌ شود و بيشه‌ هاي متراکمي را در جنگل هاي جذر و مدي تشکيل مي‌ دهد . اين گياه داراي شاخه‌ هاي متراکم ، بوته‌ هاي هميشه بهار مورب يا يک درخت کوچک با تنه‌ اي که به وسيله ريشه‌ هاي سفت هوايي نگه داشته مي‌ شود ، مي‌ باشد . برگ‌ ها چرم مانند ، کانالي شکل و دندانه‌ دار هستند و به وسيله خارهايي بر روي لبه‌ ها و رگ برگ ها کشيده شده اند و بر روي ريشه اي که سه رديف مارپيچ است نگه داشته مي‌ شوند . ميوه‌ هاي شيپور مانندش شبيه آناناس بوده و برگ هايش شبيه برگ هاي نخل است . گياه يک dioecious ( دو پايه ) است . گل هاي نرمينه در Spadices در ميان برگه‌ هاي دندانه دار ، نوک تيز معطر بلند واقع شده‌اند . 

عصاره‌ گيري روغن‌ هاي معطر 

گل‌ هاي زيبا‌ي pandanus صبح زود برداشت مي‌ شوند . به اين دليل که آن ها رايحه‌ شان را به سرعت بعد از شکفته شدن از دست مي‌ دهند . بعد از چيدن آن ها را در يکي از چندين کارخانه تقطير کوچک در معرض تقطير قرار مي‌ دهند ، که عمدتا از يک رديف از گلدان هاي سفالي تشکيل شده‌ اند که با آب و گل ها پر شده‌ اند و رديف دوم هم از تشتک‌ هاي آب بسيار خنک استفاده مي‌ شود . عصاره تقطير که در گلدان هاي مسي جمع آوري مي شود را در آن آب سرد فرو برند . مراحل تقطير در يک محفظه بسته بدون هيچ کنترل دما يا فشاري صورت مي گيرد .

بخار از گلدان سفالي گرم شده به گلدان مسي خنک تر در ساقه هاي تو خالي بامبو که با گل درز گيري شده‌اند جريان پيدا مي کند . از عمل تقطير چندين نوع اسانس بدست مي آيد . در اين فرآيند علاوه بر صندل سفيد که attar kewra ناميده مي شود ، روغن خوش بو و نسبتا گراني با نام rooh kewra نيز بدست مي آيد . حال آن که آب kewra محصولي ارزان است که از روش تقطير بدست مي آيد و براي استفاده در آشپزي مناسب مي باشد .

روغن معطر pandanus مايعي خالص زرد رنگ و شفاف است که کاملا در آب حل مي شود . ماده تشکيل دهنده شيميايي عصاره اصلي اين رايحه phenyl ethyl methyl ether است که مانند ويژگي هاي رايحه‌ گل هاست و ماده تشکيل دهنده عمده بعدي terpinen-4-01 مي باشد . روغن معطر pandanus اغلب در عطرها ، لوازم آرايشي و همچنين در چند داروي گياهي استفاده مي شود . عطر kewda ، آب kewda و روغن kewado Rooh kewda محصولات مهمي در هند هستند . 


عطر kewdo بيشتر در صابون ها ، لوازم آرايشي ، دسته‌ هاي گل ها ، لوسيون‌ ها ، خوشبو کننده‌ ها ، روغن‌ هاي مخصوص مو ، چوب‌ هاي بخور( agarbatties ) ،خوشبو‌ کننده لباس‌ ها و طعم‌ دهنده برگ تنبول( pan masala ) و تنباکو استفاده مي‌ شود . از آب kewda براي طعم دادن به شربت ، نوشيدني‌ هاي بدون الکل و غذا ، استفاده مي شود . همچنين از آن به عنوان يک عنصر طبيعي در بسته بندي غذا استفاده مي گردد . روغن kewda مهيج و همچنين ضد تشنج و بر طرف کننده سردرد و رماتيسم ‌مي‌ باشد .

    • ...
اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
مطالب مشابه