• زمان : ۱۳۹۲/۱۲/۱،‏ ۲۳:۵۴
  • نمایش : ۸۵۵ دفعه
کیوی Kiwi

ماه دسامبر نه تنها اوج تعطيلات کريسمس است ، بلکه فصل برداشت کيوي در بسياري از کشورها مي‌ باشد . کيوي در ايتاليا ، مونتنگرو ، يونان ، فرانسه‌ ، نيوزلند ، شيلي ، چين ، ژاپن و امريکا و البته در ايران کشت مي شود .

نام لاتين آن Actinidia Deliciosa است . اين ميوه‌ بومي آسياي جنوب شرقي است و خويشاوندان متعددي دارد . همه اعضاي اين خانواده از قسمت هاي مختلف آسياي جنوب شرقي گرفته شده‌ اند . بسياري از آن ها خاصيت مغذي و درماني دارند و هم در طب سنتي و هم در آشپزخانه استفاده مي شوند . گياه Actiridia Deliciosa يک تاک چوبي يا بوته بالا رونده در آب و هواي گرم است .


در مناطقي بسيار نزديک به مناطقي که درخت هاي انگور در آن پرورش مي يابد کشت مي شوند . در اين جا مي خوانيم که کيوي چطور به اين نام شهرت يافت . ميوه کيوي مدت زمان زيادي است که وجود دارد ، اما از اواخر دهه 1960 به اين نام شهرت يافت . در اصل اين ميوه از چين آمده و به وسيله ثروتمندان نيوزلندي در سال 1906 به اين کشور آورده شد . کشاورزان نيوزلندي در سال 1962 با الهام از پرنده اي به نام کيوي اين اسم را برگزيدند . اين ميوه به نام هاي انگور فرنگي چيني ، هلو ميموني و هلوي گوسفندي نيز معروف است .

گل هاي کيوي بسيار خوش بو و به رنگ سفيد شيري هستند و گل نر و ماده روي دو درخت مختلف مي رويند ، بنابراين گياه نر در فصل گرده افشاني به منظور داشتن محصول نياز به گياه ماده دارد . ميوه کيوي در واقع يک توت ( پرزدار ) ، حاوي دانه هاي کوچک سياه و محوري مي باشد . اين ميوه به علت طعم شيرين و نشاط آورش و همچنين فوايد مغذي آن کشت مي شود .

مانند بسياري از ميوه هاي آسياي شرقي اين ميوه بي نهايت مقوي است . کيوي سرشار از ويتامين c و منبع خوبي از آنتي اکسيدان ها و چربي مي باشد . اين ميوه شامل منيزيم ( براي ماهيچه قلب ) ، پتاسيم ( براي افراد داراي فشار خون بالا ) ، کلسيم ( براي استخوان ها ) و به طور شگفت آوري سرشار از يد است . اين عنصر براي غده تيروييد بسيار مهم است . عملکرد اصلي غده تيروييد تنظيم متابوليسم بدن است .

هورمون هايي که توسط غده تيروييد ترشح مي شود نقش مهمي در بدن دارد : 
ميزان پروتئين ، چربي ، تبادل کربوهيدرات ها و توليد گرماي بدن را تنظيم مي کند و بر فعاليت سيستم عروقي قلبي ، تنفس و سيستم عصبي و همچنين پايداري اندام ها در برابر عفونت اثر مي گذارد . کيوي معجزه‌ گر به شما کمک مي کند . اين ميوه بافت نرم ، شيرين و طعم منحصر به فردی دارد . روش ديگري غير از پوست کندن و خرد کردن اين ميوه نيز وجود دارد ، مي توانيد اين ميوه را به دو نيم قسمت کرده و آن را با قاشق ( اسکوپ ) خارج کنيد .

کيوي رايحه اي نشاط آور و شفاف با نت هايي ميوه‌ اي و مرکباتي دارد و خوشمزه و رمانتيک است .