• زمان : ۱۳۹۲/۱۱/۲۵،‏ ۲۱:۳۲
  • نمایش : ۸۶۰ دفعه
گردو Walnut

گردو میوه ای مغز دار و بسیار با ارزش است که سرشار از انواع ویتامین ها ، پروتئین ، فیبر ، آنتی اکسیدان ها و مواد معدنی است . گردو یکی از بهترین منابع اسید های چرب امگا ۳ محسوب می گردد . 

گردو اصالتا متعلق به آسیای غربی و هیمالیا می باشد . نام علمی گردو Juglans و متعلق به خانواده  Juglandaceae است . 

 

انواع درخت گردو در کشورهای چین ، ژاپن ، فرانسه و آمریکا کشت می گردد . گردو دارای برگ های مرکب شانه ای است و درختی یک پایه است که گل های نر و ماده روی یک درخت به طور جدا گانه ظاهر می گردند . گرده افشانی آن به وسیله باد انجام می شود و حشرات در آن نقشی ندارند . 

 

درخت گردو از درختان بسیار با ارزش است که در بسیاری از نقاط جهان به صورت طبیعی می روید و یا کاشته می شود . تنها جنگل طبیعی باقی مانده از این محصول در سراسر دنیا ، هم اکنون در کشور قرقیزستان و در شرایط بسیار خوب موجود است .

 

درخت گردو درطول فصول تابستان و زمستان ، نسبت به گرما و سرمای بیش از حد حساس است . در طول دوره خواب زمستانی ، گردو می تواند سرمای تا  منفی یازده درجه سانتی گراد را بدون خسارت جدی تحمل کند . پس از شروع رشد ، سرمای منفی دو تا منفی سه درجه سانتی گراد موجب از بین رفتن برگ ها ، شاخه ها و گل ها شده و در نتیجه محصول کاهش می یابد . به علاوه شاخ و برگ درختانی که تا اواخر پاییز به رشد خود ادامه می دهند ، در معرض خسارت سرما قرار می گیرد .

 

 مقاومت ارقام مختلف گردو نسبت به سرما متفاوت است . دمای بالاتر از سی و هشت درجه سانتی گراد موجب آفتاب سوختگی پوست سبز و چروکیدگی مغز گردو می شود و گاهی اوقات نیز میوه ها پوک می شوند . در رطوبت نسبی کم و دمای بالاتر از چهل درجه سانتی گراد ، به گردو خسارت جدی وارد می شود . دمای پایین تابستان نیز مناسب نیست ، زیرا موجب می شود میوه ها به اندازه کافی پر نشود . 

 

هوای خنک در طی فصل رشد ، برداشت محصول را به تاخیر انداخته و در نتیجه باغداران متضرر می گردند . بنابراین هوای خنک و فصل رشد کوتاه ، از عوامل محدود کننده پرورش گردو هستند . گردو نیز مانند سایر میوه ها مناطق معتدله ، در زمستان به مقدار سرمای معینی نیاز دارد تا خواب آن برطرف شود که به این ترتیب در بهار رشد رویشی و گل دهی کافی خواهد داشت . در صورت عدم وجود سرمای کافی ، باز شدن جوانه ها و گل دهی نا منظم شده و به تاخیر می افتد و این موجب کاهش محصول و خشک شدن سر شاخه ها می گردد . 

 

نت گردو ، نتی است بسیار چوبی ، روغنی ، آجیلی و معطر که گاها تا حدودی به تلخی نیز گرایش دارد .