• زمان : ۱۳۹۲/۱۱/۲۱،‏ ۲۲:۵۸
  • نمایش : ۱٬۱۲۰ دفعه
گریپ فروت Grapefruit

نام عاميا‌نه این میوه (اسپا‌نيایی) ترنج ، گريپ فروت یا ميوه‌ ممنوعه می باشد . گريپ فروت هم از پيوند پوملو ( Pomelo ) ، ( Citrus Maxima ) و پرتقال شيرين (Citrus Sinensis )، و هم از پولمو و ما‌ندارين ( پرتقال چيني ) و هم از پيوند پوملو های مختلف گرفته می شود .

این میوه ا‌حتمالا در سال‌ های 1750 از باربادوس ( هند ‌غربی ) سرچشمه گرفته است . امروزه گريپ فروت در مناطق گرمسيری و گرم زير خط استوا کشت شده و فلوريدای آمريکا و فلسطين از مهم‌ ترين توليدکنندگان آن محسوب می شوند . اولين‌ بار گريپ فروت درسال 1750 مورد توجه فردی به‌نام Griffth Hughes قرار گرفت که او آن را " ميوه‌ ای ممنوعه از باربادوس " نا‌ميد .

اين ميوه بومی نواحی گرمسير آسيا و هند غربيست ، اما امروزه در کاليفرنيا ، فلوريدا ، برزيل و فلسطين هم کشت می شود .

ارتفاع درخت گريپ فروت به ده تا پانزده متر ، با شاخه‌ هایی گسترده می رسد . شاخه‌ های کوچک تيغ‌ های کوتاه را به همراه دارد . برگ‌ ها هميشه سبز ، بيضی شکل ، دراز ، پهن ، که قسمت بالاييش سبز تيره و قسمت پايينيش سبز روشن بوده و دارای دندانه‌ هایی در حاشيه و غدد‌ روغنی کوچکی می باشد . گل‌ ها سفيد ، چهار گلبرگ ، به تنهایی يا دسته‌ ای در اطراف برگ‌ ها قرار گرفته‌ اند . ميوه تقريبا گرد يا پخت ، تقريبا گلابی شکل ، با پوستی ظريف و خال خالی ، ليمویی رنگ است که گاهی اوقات با صورتی گلگون شده است . 

ظاهری سفيد ، اسفنجی و معطر دارد و داخلش تند و تيز است . ممکن است وسطش سفت و نيم تهی باشد . گوشت ميوه ، زرد کمرنگ مايل به‌ سفيد ، صورتی يا قرمز است که یازده تا چهارده بخش ، با ديواره‌ هایی باريک و غشایی تقسيم شده است . وقتی هم که رسيد ، خيلی آب دار است و مزه‌ ای ترش و ترش و شيرين دارد . 

دو راه برای کشت گريپ فروت وجود دارد :

گريپ فروت با گوشتی سفيد رنگ و گريپ فروت با گوشتی صورتی رنگ که هر دوی اين‌ ها می توانند با دانه يا بدون دا‌نه باشند . دانه‌ دارها در آب و هوای گرم طی هشت ماه بالغ می شوند و بی دا‌نه به حداقل يک ماه یا بيشتر از آن نياز دارند . شناخته‌ شده‌ ترين انواع آن Marsh ( بی دانه ، سفيد ، با توليد بالا ، کيفيت و رنگی خوب ) ، "Duncan" ( دانه‌دار ، سفيد ، کيفيتی برتر ) "Thompson" ( گونه‌ ای Marsh با گوشتی صورتی ) "Ruby" ( بی دانه ، با گوشت و پوستی قرمز ) و "Webb" ( گوشت قرمز ) هستند .

پيوند ماندارين و گريپ فروت نارنگی نام دارد که " Minneola " و " Vgli " مثال‌ هایی از آن می باشند . دومی از جاماييکا آمده و عملکردش در آب و هوای گرمسير خوب است . بزرگ و زبر بوده و طعمی عالی با سه يا چهار دانه و وزنی ميانگين هفتصد گرم دارد . " Chironja " که از پورتوريکو آمده ، پرتقالی شيرين است که با گريپ فروت پيوند خورده ( Orangelo ناميده می شود ) و گلابی شکل بوده ، طعمی ملايم دارد و عملکرد خوبی در ديگر نقاط گرمسير دارد . 

در سال 1970 رژيم گريپ فروتی بسيار محبوب شد . هدف رسيدن به کاهش وزن 5/4 کيلو گرم در 10 روز و کاهش تدريجی آن تا رسيدن به وزن نرمال بود . پوست گريپ فروت و عصاره‌ آن در بردارنده‌ ترکيبات مقوی ، شامل پروتئين ، چربی ، کربوهيدرات ، فيبر ، کلسيم ، فسفر ، آهن ، سديم ، پتاسيم ، ويتامين A و C و آمينو اسيد هاست . 

گريپ فروت به عنوان ميوه‌ صبحانه نيز شناخته‌ شده است . می توان آن را در حالت سرد به دو نيم بريد و گوشت آن‌ را با قاشق بيرون کشيد . ممکن است با شکر سفيد يا قهوه‌ ای يا کمی عسل ، دارچين ، جوز يا ادويه‌ معطری شيرين شود . گريپ فروت به عنوان پيش‌ غذا قبل از نهار هم استفاده می شود . می توان از گريپ فروت به‌ شکل آب‌ ميوه ، کنسرو‌ شده ، پودری يا يخ‌ زده هم لذت برد . همچنين می توان از آن ، سرکه نيز تهيه نمود . 

روغن اصلی آن از پوست پرس شده‌ گريپ‌ فروت رسيده به دست می آيد . روغن اصلی ، رايحه‌ ای شيرين از مرکبات دارد و به‌ خوبی با ريحان ، ترنج ، سدر ، بابونه ، سرو ، کندر ، شمعدانی ، سرو کوهی ، عطر سنبل ، ليمو ، پالماروزا ، نعناع بيابانی ، رزماری ، چوب بلسان بنفش ، يلانگ‌ يلانگ و روغن‌ های ادويه‌ ای ترکيب می شود . روغن اصلی دارای هيدرو کربن‌ های شيرين ،aipha pinene ، sabinene ، myrcene ، ترکيبات اکسيژن‌ دار ، sesquiterpenes ، آلد‌هيد ها ، گرانيول ، کادنين و مقدار کمی مرکبات به‌ اضافه اسيد است .

گوشت ميوه‌ خشک‌ شده و دانه‌ ها دارای D-glucoside و b-sitosteryl و b-sitosterol می باشد . روغن اصلی يکی از مهم‌ ترين ترکيب عطريات با نوتی شگفت‌ انگيز ، تند و کمی تلخ است . ترکيب روغن و رايحه‌ آن تابع نوع و رقم آن است . روغن اصلی گريپ فروت رايحه‌ ای قوی و با طراوت داشته و به‌ رنگ زرد کم‌ رنگ يا قرمز ياقوتی روشن است و همين طور چسبناک و آبکی است .

سرويس اطلاعات داروی دانشگاه ميشيگان و موسسه‌ تغذيه‌ غذاهای کارائيب بر اين موضوع اشاره داد که برخی داروها ممکن است با عصاره‌ گريپ فروت فعل و انفعالات نشان دهند . طبق خبرگذاری Nayam ، انفعالات غذا - دارو به واکنش‌ هایی گفته می شود که پس از خوردن يک غذای خاص و پس از آن استفاده از يک دارو اتفاق می افتد . چنين انفعالاتی با تجويز زياد داروهایی از قبيل ضد اسيد معده ، ويتامين‌ ها ، مکمل‌ های معدنی و گياهی اتفاق می ا‌فتد . پس مواظب خودتان باشيد .