• زمان : ۱۳۹۲/۱۱/۲۷،‏ ۱۸:۴۰
  • نمایش : ۲٬۰۰۲ دفعه
گوآرانا Guarana

نام علمی این گیاه Paullinia Cupana است . گوآرانا گیاهی بالا رونده است و متعلق به خانواده افراییان می باشد . این گیاه به خاطر میوه آن و همین طور دانه هایش بسیار ارزشمند است . میوه و دانه های آن محتوی مقدار بسیاری کافئین هستند .

این گیاه جزو گیاهان بومی آمریکای جنوبی است . گیاه گوآرانا باعث بهبود سر درد ناشی از کاهش وزن می‌ گردد . همان طور که اشاره شد ، گوآرانا حاوی کافئین است ، ولی کند تر جذب مجراهای معده و روده شده و به همین خاطر اثر آن طولانی مدت‌ تر از کافئین می باشد . گوآرانا قادر است تا حدی از تجمع پلاکت‌ های خونی جلوگیری کند و محرک دستگاه عصبی نیز می باشد .این گیاه در کاهش وزن موثر است . گیاه گوآرانا ممکن است باعث عصبی شدن ، بی‌ خوابی و کاهش ویتامین ب در بدن گردد . همچنین ممکن است باعث وابستگی بدن به کافئین شود . در صورت بالا بودن فشارخون می بایست از آن پرهیز کرد . 

نام این گیاه واژه ای از ریشه زبان پرتغالی است که به معنای چشم می باشد . این میوه دارای شکل بسیار خاص و جالبی است که همانند چشمی است که از داخل این میوه به بیرون خیره شده است . 


این گیاه برگ های پهنی دارد و میوه آن ، میوه هایی خوشه ای شکل هم رنگ گوجه فرنگی هستند .

به طور کلی رنگ این میوه از قرمز تا قهوه ای متغیر است . سایز میوه ها به اندازه دانه های قهوه می باشند . دانه آن در وسط میوه و به رنگ سفید و سیاه است . از دانه های آن پس از خشک کردن و آسیاب کردن ، چای ، نوشیدنی های گاز دار و معجون های انرژی زا تهیه می گردد .