• زمان : ۱۳۹۲/۱۱/۲۸ ه‍.ش.،‏ ۲۰:۴۳
  • نمایش : ۵۸۴ دفعه
گواوا Guava

نام علمی این میوه Psidium Guajava می باشد . این گیاه درختچه ای همیشه سبز است . این عقیده وجود دارد که این میوه ، بومی جنوب مکزیک و یا نواحی مرکزی و گرمسیری آمریکاست .

این میوه در سراسر نواحی گرمسیری آمریکا ، خاور دور ، فلوریدای جنوبی و برمودا کشت می گردد و در سراسر این نواحی توزیع شده است . گیاه گواوا به عنوان یک محصول کشاورزی در آسیا و نواحی گرم آفریقا ، با شرایط آب و هوایی این مناطق سازگار گردیده است . 


گواوا یک گیاه گرمسیری و نیمه گرمسیری است و می توان این گیاه را به عنوان یک پوشش گیاهی رایج که در مجاور جاده ها و زمین های بدون کشت هاوایی می روید مشاهده کرد . این گیاه به عنوان یک محصول تجاری کشت می گردد . گل های دو جنسیتی گواوا دارای رنگ سفید هستند و معمولا به صورت تکی و یا در خوشه های دو یا سه تایی می رویند .

میوه این گیاه نوعی Berry یا توت مانند است که ممکن است گرد ، بیضی و یا گلابی شکل باشد . رنگ پوست میوه رسیده معمولا زرد است و رنگ گوشت آن ممکن است سفید ، صورتی ، زرد یا قرمز مایل به ارغوانی باشد . 


این میوه انواع متفاوتی دارد ، یا میوه هایی که گوشتی ضخیم دارند که دارای دانه های کمتری هستند و همین طور میوه هایی که گوشت نازک تری دارند ولی دارای دانه های بسیار زیادی هستند . طعم این میوه از بسیار شیرین تا ترش متغیر است . هنگامی که این میوه کاملا رسیده باشد ، ممکن است طعمی اسیدی داشته باشد . رایحه و طعم مشک مانند گواوا بسیار برجسته و شناخته شده است . 


گواوا میوه بسیار پر طرفداری است . میوه ای با دوام و پر محصول است . این میوه منبعی سرشار از ویتامین های A ، B و C است . این میوه پنج برابر پرتغال ویتامین C دارد . گوشت این میوه بسته به گونه میوه از لحاظ رنگ متغیر است و ممکن است سفید ، صورتی ، زرد یا قرمز باشد .

میوه های رسیده طعمی همانند موز و به دارند و مزه ای شیرین و ترش دارند . دانه های کوچک تقریبا سفتی که در مرکز این میوه وجود دارند خوردنی هستند . 


گل‌های گواوا سفید و خوش بو هستند و در بهمن و اسفند به گل می‌ نشیند . میوه گواوا در حالتی که رسیده باشد ، بسیار خوشمزه و خوش طعم‌ است . مزه میوه ترش و شیرین (ملس) است و عطـر مطبوعی دارد .

از پوسـت میوه گواوا جهـت تهیه سالاد و دسر بهره گیری می‌نمایند . 

    • ...
اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
مطالب مشابه